Bugünlerde, ülkenin ekonomik durumundan dolayı tasarruf tedbirlerinden söz ediliyor.

Merkezi hükümetin de tasarruf tedbirleri aldığı, aslında her birimizin kendine göre tasarruf yaptığı bu dönemde, yerel yönetimlerin de konuyu öncülük düzeyinde sahiplenmesi gerekiyor.

Başkanları değişen belediyelerde, önceki dönem bütçenin nasıl boşa harcandığı ve haksız yere çok kişiye maaş ödendiği görülüyor.

Bunların çoğu da bilinen usulsüzlüklerdir.

Başkanları değişen belediyelerin dışında, değişmeyen belediyeler de kendilerine bir öz- eleştiri yaparak durumlarına açıklık getirmeliler.

*                     *                     *

“Tasarruf” konusunda en hassas olması gereken belediye Akdeniz Belediyesi

Nedeni açık; bu bölge insanlarımızın gelir düzeyi düşüktür ve ciddi hizmet açığı vardır. Tek kuruşun bile dikkatle harcanması gerekir.

Oysa Akdeniz Belediyesi önceki dönem gereksiz festival, kutlama ve eğlence  yapan belediyelerin başında geliyor.

Bununla ilgili birçok köşe yazım oldu.

Özellikle Uluslararası Müzik Festivali’nde kentin belli kesimine sempatik görünmek için ilk ödemeyi yapan yine Akdeniz Belediyesi idi  !

*                     *                     *

Uluslararası Müzik Festivali ile ilgili de sayısız yazı yazdım.

Mersin de yalnızca birkaç yüz kişinin ilgi gösterip katıldığı bir etkinlik için yıllarca yerel yönetimler aracılığıyla halkın parası boşa harcandı.

Bugüne kadar “sözde uluslararası”  festivale yurtdışından tek bir kişi gelmediği gibi komşu illerden de dinlemek üzere kimse gelmedi.

Yıllardır bu festivale harcanan para ile kaç okul, kaç fabrika yapılırdı ? diye düşünmek gerekmiyor mu?. 

Özetle, yıllardır birkaç yüz insanın zor izlediği, çoğu etkinliğin boş salonlarda yapıldığı bu anlamsız etkinliğe harcanan on milyonlarca lirayla  binlerce ihtiyaçlı hemşerimizin geçimi kolaylaştırılırdı.

Umarım bu yıl Belediyelerimiz tasarrufa,  Mersin’e hiçbir yararı olmayan ve her yıl çok büyük bir meblağ ödenen festivalden başlarlar; ötesinde ise gereksiz, anlamsız konserler ve eğlenceler için hizmete harcanacak milyonlarca lirayı sokağa atmazlar.

Bu hem bir görev gereğidir; hem de etik ve ulusal bir sorumluluktur.

HARUN ARSLAN…..25 Mayıs 2024