Mersin’de  bir yandasiyasetin nabzını yükselten Belediye Seçimleri çalışmaları sürüyor; ama  diğer yanda hayat devam ediyor ve siyasetin dışında da önemli gelişmeler yaşanıyor. Elbette seçimler gelir geçer; doğrusuyla eğrisiyle bir dönem için daha hemşeriler kararını vermiş olur. Oysa Mersin’in sosyal, ekonomik, kültürel hayatına dönük dinamikler aralıksız sürmektedir.

Bu bağlamda son günlere ilişkin,  kentimize dair önemli gördüğüm notları paylaşmak istiyorum.

*MTSO Başkanı Hakan Sefa Çakır kentin ticaretini ve özellikle ihracatını arttırmak için yurt dışı fuarlara katılacaklarını belirtiyor. Benim açımdan son derece sevindirici bir gelişmedir bu; anlamlı ve sonuçları açısından kıymetlidir.

Yıllarca eski MTSO yönetimiyle “faydasız turizm fuarı gezilerini” yapmamaları için mücadele ettim. Kalabalık heyetlerle odanın ( yani üyelerin) parasıyla yaptıkları turizm gezilerine rağmen, Mersin’e tek bir turist gelmesini sağlayamadılar!

Hakan Sefa Çakır’a teşekkür ediyorum; başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

*Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan partisi tarafından tekrar aday gösterilmedi. Tarsus kararıyla birlikte düşündüğümde, bu kararın liyakate değil de parti içi başka hesaplara dayandığı anlaşılıyor. İlgili karar vericiler, bunun olumlu ya da olumsuz sonuçlarını iki aya kalmadan görecekler.

Yerel yönetim çalışmalarını yakından takip ettiğim için Neşet Tarhan’ın bugüne kadar özellikle halka dokunan tüm çalışmaların, özellikle sosyal belediyecilik bağlamında ulusal ve uluslararası düzeyde derin etkiler yaratan hizmetlerini biliyorum; biliyoruz.

Başkan  Neşet Tarhan bu çalışmalarını  bir kitapta toparlasa, hem Mezitli tarihine bir kayıt düşmüş olur; hem de  Türkiye’deki diğer belediyelerin örnek alacağı bir belge ortaya çıkar.

*Belediyelerimiz  seçim günü  yaklaşınca, bütün çalışmalarını duyuruyorlar. Bunun siyaset açısından mantığını anlıyorum da;   yol, kaldırım yapımı, temizlik gibi rutin belediyecilik çalışmalarının haber olması insanı gülümsetiyor.

*Ak Parti MKYK üyesi ve eski Bakan Yardımcısı Mustafa Sever zamanının önemli kısmını bölgemizde çalışarak geçiriyor. Mersin’in birçok projesinin hızlanmasında, Mersin için devlet ödeneklerinin arttırılmasında büyük katkı veriyor. Bakan Yardımcılığı döneminde yakın olduğu bazı Bakan Yardımcıları şimdi  Bakan olduğu ve o dönemdeki bir çok bürokrat da halen görevde olduğu için, irtibat kurma ve istekleri duyurma yönünden  kolay iletişim sağlıyor. Siyaseti doğrudan hizmet odaklı bir heyecanla yapan Mustafa Sever’i, bu çağdaş vizyonu için kentim adına kutluyorum.

*MEP (Mersin Ekonomi Platformu) bir çok STK’ dan meydana gelen önemli bir oluşum. Bu önemli ve Mersin Lobisi olabilecek güç, ne yazık ki, bugüne kadar kente bir katkı veremedi. Yeni bir yönetim çeşitli üst düzey ziyaretler yapıyor. Son olarak kalabalık bir heyetle Ticaret Bakanı’nı ziyaret ettiler. Bu ziyaretlerin sonunda kente nasıl bir katkı sağladıklarını anlatmalılar. Yoksa her dönem olduğu gibi yalnızca kentin gündemini boşa meşgul edecekler.   

*Mersin Mobilya Sanayicileri İş insanları Derneği’nin “Mobilyacılar Sitesi” kurma projesi kente katkı verecek önemli bir projedir. İlk toplantılarında konuşmacı olarak Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen vardı. 

Mersin’in sorunları ile yakından ilgilenen, Mersin’in projelerini takip eden bir Milletvekilimiz…

Valimiz Ali Hamza Pehlivanoğlu kente katkı verecek her konuda olduğu gibi bu konuyu da yakından takip ediyor ve destek veriyor.

Son olarak geçtiğimiz hafta, toplantılarının konuğu Ak Parti MKYK üyesi Mustafa Sever’di. O da konuyu destekleyerek  sahipleniyor.

MERMOD Başkanı Sadık Özkan’a ve yönetimine başarılar diliyorum.

Evet; yerel seçimlere 2 aydan daha az bir süre kaldı. Siyaset kendi kulvarında, kendi hesapları ve mantığıyla işliyor. Bazen bu hesaplar ve mantık, ilgili kente, ilçeye ve yöreye hizmete değil de başka dar hesaplara  dayanır.; dayanıyor. Elbette ilgili siyaset de bunun sonuçlarına katlanacaktır.

Bizler seçmen olarak bu dar hesaplara da dikkat etmeliyiz ve genel politik tercihlerimizin de ötesinde, gündelik hayatımızın iyileşmesine doğrudan etkili olan belediye seçimlerinde liyakate, hizmetlere ve kişisel donanımlara dikkat etmeliyiz. Değilse, yakın geçmişte örneklerini yaşadığımız üzere, bir dönemi daha boşa harcamış olacağız. Hem il genelinde, hem bağlı olduğumuz ilçe için oy kullanırken, genel politik tercihlerimizden ötede, liyakate, donanıma ve hizmete oy vermeliyiz. Mersin’de ciddi bir hizmet açığı vardır;  çevre büyükşehirlere oranla çok gerideyiz. Oysa üzerinde bulunduğumuz tarihsel ve doğal zenginlik, limanımız, serbest bölgemiz ve, kozmopolit sosyal yapımız, çok genç bir işgücü kapasitemiz, model bir kültürel yapımız, sanayimiz ve müthiş ticaret sektörümüz var.

Siyaset bunca zenginliğe uyumlu, onu gelişime açacak bir yapılanmayı Mersin’e taşıyamadı.

Umarım, dilerim önümüzdeki yerel seçimler, Mersin’imizi bu kaderin kırıldığı bir hayırlı sonuca kavuşturur.  

HARUN ARSLAN ……05. Şubat 2024