Silifke ilçesinde limon yetiştiriciliği yapan Ziraat Mühendisi Mustafa Levent’in yıllar önce aldığı bir kararla tropikal meyve guavayı yetiştirmeye başlaması, dönüm noktası oldu. Sayın Levent şu anda kilogramı 5 liradan olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına guava meyvesi gönderiyor.

Yaklaşık 10 yıldır guava ağaçlarından ürün alan üreticimiz, bu yıl da 1500 ağaçtaki tropikal meyvelerinin hasadına başladı. Guavanın dünya genelinde 110 çeşidinin bulunduğunu, kendisinin de 14 farklı çeşit guava ürettiğini belirten Ziraat Mühendisi Mustafa LEVENT, meyveden yılda ortalama 15 ton ürün aldığını belirterek, şunları kaydetti: “Limon bahçesi yapmıştım. Limonda bazı yıllar sıkıntı olduğu için alternatif ürün aradım. Guava meyvesi ile tanıştım. Şimdi yaklaşık 1500 civarında guava ağacım var. Hızlı yetişen ve suyu çok seven bir ağaç. Fidanlarının dikiminden 2 yıl sonra meyve vermeye başlıyor ve 3-4 yıl sonra da tam verime oturuyor. Dikeni, budaması ve ilacı yok. Tek istediği bolca su. Tropikal bir meyve olduğu için bu iklim kuşağında yetiştirebiliyoruz.

Guava, birçok temel vitamin ve minerali içerisinde barındırır. B vitaminleri, A ve C vitaminleri, bakır, potasyum, manganez, demir, folat ve lif açısından zengindir. Meyve Suyu Fabrikaların ilgi göstermesi halinde bakımı kolay zirai hastalıklara karşı dirençli Guava meyve bahçelerin çoğalacağına inanıyorum” dedi.