Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Mersin Üniversitesi 28. Mezuniyet Töreni’ne katıldı. 

Mersin Üniversitesi’ne bağlı tüm fakülte ve yüksekokullardan 2023-2024 akademik yılı sonu itibariyle yaklaşık 4.500 öğrencinin mezun olduğu 28. Mezuniyet Töreni’nde; senato üyelerinin ve öğrencilerin geçit töreninin yapılmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda protokol konuşmaları kapsamında bir önceki dönem Hazine ve Maliye Bakanı, Mersin Milletvekili Dr. Nureddin Nebati, Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersin Üniversitesi öğrenci temsilcisi Mişlin Arslan da birer konuşma gerçekleştirdi. 

Vali Pehlivan; ”Bugün üniversite eğitiminizi tamamladınız. Hayatınızda şimdi yeni bir başlangıç arifesindesiniz.  

Bir yanda sizleri en çok desteleyen, her zaman yanınızda olan aileleriniz, bir yanda sahip olduğu bilgi ve birikimlerini sizlere aktaran akademisyenlerimiz,hocalarımız ve siz kıymetli gençlerimiz bugün burada bir gurur tablosu oluşturuyorsunuz. 

Mersin Üniversitemiz, 1992 yılında kurulmuş ve ilk mezunlarını 1996 yılında vermiştir. Bugün ise 28. dönem mezunlarını verirken toplamda da 110 binin üzerinde mezun vermiş ve Türkiye’mize kazandırmıştır. 

Cennet misali güzel Türkiye’mizin en güzel, en nadide illerinden birisi Mersin’imiz, sanayisiyle, tarımıyla, lojistiğiyle, turizmiyle ve birçok yönüyle ön plandadır. Bu bağlamda ilimiz aynı zamanda bir eğitim şehridir. 

Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı 1.383 okulumuz ve 4 üniversitemiz ile bir eğitim şehri. Üniversitelerimiz içerisinde 50 bin öğrencisiyle Mersin Üniversitemiz, en köklü en büyük eğitim kurumumuz. Burada 17 fakülte, 7 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve 5 enstitüde eğitim öğretim faaliyetleri kesintisiz olarak devam ediyor.  

Başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere bütün Bakanlıklarımızın destekleriyle biz de Valilik olarak üniversitemizin yanında olmaya, çeşitli alanlarda destek sağlamaya devam edeceğiz. 

Gençlik ve Spor Bakanlığımız yatırım programları kapsamında, Rektörlüğümüzle iş birliği ve koordinasyon içerisinde öğrencilerimizin şartlarını daha da iyileştirmek adına yurt ve gençlik merkezi imkanlarını her geçen gün arttırıyoruz. Bu çalışmalarımıza bundan sonra da devam edeceğiz. 
Sevgili gençler Atatürk önderliğinde muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefiyle kurulan Türkiye Cumhuriyetimizin birinci asrını tamamladık. Şimdi Türkiyemizin ikinci asrındayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle Türkiye Yüzyılındayız. Bu yüzyılı sizlerle hep birlikte güçlü bir şekilde inşa edeceğiz. Geleceği inşa süreci, çağın bilgisiyle, teknolojisiyle gerekli bütün donanımına sahip olmakla, milli manevi değerlerin idrakiyle çok çalışmakla gerçekleşecektir. Bunu inşallah hep birlikte daha güçlü yarınlar için yapacağız. Yıldızı giderek çok daha fazla parlayan ülkemiz sizlerin de katkısıyla medeniyet yolculuğunu güçlü ve emin adımlarla sürdürecektir.  

Bu duygularla sizleri tebrik ediyorum. Sizler gururumuzsunuz, geleceğimizsiniz. Başta Rektörümüz olmak üzere sizlerle emek veren akademisyen hocalarımıza, ailelerinize teşekkür ediyorum. Mezuniyetinizin hayırlı uğurlu olması temennisiyle sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

 Mezun olan 4.500 öğrenciye temsili diplomalarının verilmesi ve ‘Kep Fırlatma Etkinliği’ nin yapılması ile tören sona erdi. 

Törene; Önceki Dönem Hazine ve Maliye Bakanı ve Mersin Milletvekili Dr. Nureddin Nebati, Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Kahveci, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Emniyet Müdürü Kâmil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, akademisyenler, öğrenciler, aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.