“Sıfır Atık Şehri Toroslar” vizyonuyla başarılı çalışmalarını sürdüren Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, Toroslar’a Atık Getirme Merkezi kurdu. 

Belediye Güneykent Şantiye alanında önceden kurulan Kompost Gübre Yapım Ünitesi’nin yanında 1100 m2’ye yapılan Atık Getirme Merkezi ile Sıfır Atık Kampüsü oluşturulurken, tesis Mersin’deki en büyük Atık Getirme Merkezi olma özelliğini taşıyor. 

Amaç, çevre kirliliğinin önlenmesi ve ekonomiye destek olunması.

“ONAY BELGESİNİ ALMAYA HAK KAZANDI” 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan alınan hibe kapsamında yapılan Atık Getirme Merkezi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden gelen heyetin incelemesinden geçer not alarak, Atık Getirme Merkezi Tebliğ hükümlerine göre onay belgesini almaya hak kazandı. Heyet, Toroslar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Erdem Akgül’den tesisin kurulumu ve faaliyete geçirilmesi ile ilgili bilgiler aldı. 

Tesis faaliyete geçtiğinde ise Toroslar’daki tüm öğrenciler bu tesiste misafir edilerek, Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm eğitimleri verilecek.

“TESİSTE 14 ATIK GRUBUNA YER VERİLECEK” 

Tesiste 14 atık grubuna yer verilecek olup; plastik, kağıt, karton, metal, cam, bitkisel atık yağlar, elektronik atıklar, pil, ilaç atıkları, hacimli atıklar, tekstil atıkları v.b ürünler kaynağında ayrıştırılarak, geri dönüşümle ekonomiye kazandırılacak.

“SIFIR ATIK FAALİYETLERİMİZ ÇEVREYE OLAN SORUMLULUĞUMUZUN BİR GÖSTERGESİ” 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Atık Getirme Merkezi’nin ilçeye hayırlı olmasını dileyerek, tesisin Mersin’in merkez ilçelerinde ilk Atık Getirme Merkezi olma özelliğine sahip olduğunu da vurguladı. 

Başkan Yılmaz; “Gelecek nesillere daha sağlıklı daha yaşanabilir bir çevre bırakmak hepimizin görevi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan aldığımız hibe ile belediyemizin Güneykent Şantiye alanında oluşturduğumuz Sıfır Atık Kampüsü’ne Atık Getirme Merkezi kurduk. Bu merkez ile atıklar kaynağında ayrıştırılacak ve ekonomiye katkı sağlayacak. İlçemizde Sıfır Atık Projesi’ne katkı sağlayacak birçok faaliyete imza attık ve kentimizde ilkleri hayata geçirdik” diye konuştu.