Nisan, baharın tüm renklerini ve seslerini taşıyan bir ay olmasına rağmen bu seneyi yaz mevsimine geçiş olarak yaşadık. Tüm dünyayı etkisi altına alan iklim krizine rağmen; sanatın güzellikleriyle dolu geçmesi biraz olsun nefes almamızı sağladı. Bu ayın içinde çok önemli bir bayramı kutladık. Ata mızın dünya çocuklarına hediye ettiği, çocuk bayramı Mersin de de coşkuyla sevinçle yaşandı. Okullar, belediyeler dernekler stk lar bu özel ve güzel gün için çok farklı ve canlı etkinlikler düzenlediler adına yakışır şekilde.

 Şimdi gelelim bu ay Mersin de yapılmış olan sanat olaylarına:

Mersin Devlet Opera ve Balesi:

EVİTA-Eva Peron Arjantin in en özel figürlerinden olan ve günümüzde bile tartışılan bir kadın. Onun için yazılan kitaplar, filimler, tiyatrolar ve şarkılar vardır bildiğiniz gibi İlk kez opera/bale prodüksiyonu ile Mersin de sahnelenen müzikal büyük ilgi gördü. Tüm temsilleri kapalı gişe oynanan oyunda bir eski dostu MDOB eski müdürü Suat Arıkan ı sahnede izlemek gerçekten büyük keyifti Oyuncunun, sanatçının emeklisi olmaz, olmamalı. Tecrübe ve emeğin sahnede vücut almış haliydi aktör/ressam Suat Arıkan. Tüm ekibi kutluyorum.

DANS ADRENALİN-Mersin DOB sahnesi modern-çağdaş dans gösterileri yapan MDT -İstanbul DOB sanatçılarını ağırladı. Gerçekten nefes kesen bir gösteriydi. Kostüm dekor ışık çok iyiydi. Alkışlıyorum.

FUAYE KONSERLERİ-Opera girişinde hazırlanan konuya uygun dekorlar içinde küçük dinletiler çok seviliyor ve yoğunluktan yer bulmakta zorlanılıyor. Fransız Şarkıları-Dünya Şarkıları- DUO-Patara Trio yu izlemekten son derce mutlu olduk ve beğendik. Ayrıca her ay Deniz Müzesinde ücretsiz yapılan dinletiler büyük ilgi görüyor, Tango Ruhu her insanın ruhuna iyi gelen bir konserdi.

UYUYAN GÜZEL

29 Nisan Dünya Dans Günü dolayısıyla bir bale başyapıtı olan Uyuyan Güzeli izledik. Bu özel gün için 2 sene sonra yeniden sahnelenen klasik balenin tüm renklerini içine alan güzellikteki temsili ve oyuncuları teknik ekibi kutlarım. Mayıs ayında oynanacak olan baleyi görmeye gitmenizi tavsiye ederim.

ÇOCUKLARDAN ŞARKILAR-

23 Nisan Çocuk Bayramında çocukların sahnede olması ve solist-koro-orkestrada yer almaları gelecekteki sanatçıları alkışlamamıza ışık oldu. Çocuk koro şefi Reyhan Bezdüz ü ve çocuk korosunu çok kutluyorum, gerçekten inanılmaz yetenekli ve çok şekerdiler, emeğinize sağlık DOB.

SERGİLER

Akdeniz Karacaoğlan Eğitim Merkezi-Güldem Kervan Sanat Atölyesinin Bahar Sergisi İçel Sanat Kulübünde açıldı. Birbirinden güzel resimlerin yer aldığı sergi görülmeye değer.

HASAN BASRİ İNAN-ONUR ÇETİN in birlikte açtıkları sergi, çok çalışmanın ve kendini geliştirmenin göstergesi gibiydi. Her 2 ressamı kutlarım. Mersin Ticaret Odası Sanat Galerisinde 9 mayısa kadar devam ediyor.

Muvaffak İren resim sergisi ise, Çamlıbel de Risel food art sanat galerisi-cafe de açıldı. Sanatçı; evrenin yaratılışı ile kendi yaşam hikayesinden esinlenerek kural tanımaz bir şekilde tuvale resmettiğini söyledi. Farklı bakış açılarıyla gezmenizi ve kafesinde keyifle vakit geçirmenizi salık veririm

 AKOB-Kültür-Sanat seminer dizisinin 2.sinde, İKSV kültür politikaları çalışma direktörü Özlem Ece yi ağırladı. AKİB salonunda gerçekleştirilen seminerde konuların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kültürün Politikası Olur mu başlıklı konuşma bence ilgi çekiciydi ve öğreticiydi. Fakat kültür-sanat alanında etkin olan dernek yönetici, STK ları veya çok bilenleri göremedim mazeretleri ne olursa olsun kaçırdıkları çok şey oldu farlı ve deneyimli  bir vizyondan çok eğitici bilgiler edilinebilinirdi.

KİTAP TANITIMI-İMZA GÜNLERİ

İçel Sanat Kulübünün kurucu ve onursal başkanı Semihi Vural ı anlatan MERSİN in SV si kitabın yazarı Ziya Aykın ın uzun süren çalışmaları neticesiyle oluşturduğu kitabı Kongre Merkezinde tanıtım ve imza gününde bizlerle buluştu. Çok duygu yüklü konuşmaların yapıldığı toplantıda bulunmak ve destek vermek anlamlıydı. İSK nün kurucu başkanına destek olması, diğer derneklerinde geçmiş dönemlerinde emeği geçmiş insanları hatırlaması için yol gösterici olmaya devam ediyor.

BEYAZ YALNIZLAR

Kapak yazısı-İPEK ONGUN a

Önsözü-Celal Soycan a

Kapak resmi-Mery Mum a

Tasarım-Grafik Aretyo ya ait olan

Benim 2. kitabım olan Beyaz Yalnızlar Flora-Lora yayınevinden çıktı. Kurmaca bir öyküyle konusu Mersin de geçen yalnız kadınları anlatmaya çalıştım. Yayınevinin sitesinden ve trendyoldan ulaşabilirsiniz. İlk tanıtım ve imza gününü İSK bahçesinde gerçekleştirdik ve de sizlere kolaylık sağlamak amacıyla kulübümüzden de kitaplarımı temin edebilirsiniz.2. imza gününü ise Kültürhane de söyleşi şeklinde yaptık. Her 2 kuruma ayrı ayrı teşekkür ederim verdikleri destekten dolayı. 11 Mayısta Toros Okullarında kuruluşunun 60.yılını kutlayacağımız biz mezunlarının yapacağı kermeste standımızda birlikte olacağız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

İPEK ONGUN

İlk gençlik çağındakilere okumayı sevdiren ve şimdilerde 3.kuşağa seslenebilen, naif zarif ve mutevazi Mersin in gururu İpek Ongun; İçel Soroptimist Kulübünün düzenlediği Adab-ı Muaşeret konulu söyleşide MBB Nikah-Etkinlik salonunda okurlarıyla buluştu. Kız öğrencilerin çoğunlukta olduğu toplantı, günümüzde basit ama görmezden gelinen davranışlar üzerineydi. İlgi yoğundu, kendi kitaplarını öğrencilere imzalarken ve fotoğraf çektirirken yüzündeki mutluluk yılların tecrübesiyle birleşmişti İpek Ongun la aynı şehirde yaşamanın hazzını hissettik orada bulunanlarla.

Güzel ve dopdolu geçen bu ayda; gidebildiklerimi görebildiklerimi yazmaya çalıştım .Görüşmek üzere…