Son 30 yıllık yangınların toplamına denk yaygınlıkta bir felâket, büyük ölçüde sona erdi.

Süreç,  Orman Teşkilatı başta olmak üzere,  devletin organize gücü ve  özellikle dost devletlerin , gönüllü halkın, ordumuzun el birliğiyle doğru yürütüldü.

A)Yangınlar sürerken,  bir yandan hasar tesbit ve telafi çalışmaları sürdü; on milyonlarca lira nakit yardımı yapıldı.

B)Halkta, devletine güven  konusunda tereddüt yoktu; nitekim hemen her konuda yardım çalışmalarında politik kabullerin ötesinde bir dayanışma sergilendi.

C)Bir felaket yaşanırken, siyasi iradeyi yönetim krizi içinde göstermeye dönük kirli bir algı operasyonu yine ayaktaydı.2 dakika içinde milyonlarca benzer tweet, yurtdışı kaynaklı hesaplardan devreye sokuldu.Yalan ve yanlış sayısız bilgi, sosyal medyayı doldurdu.

D)Yapısal olarak karadan ulaşımın çok zor olduğu orman varlığımızın yangınlara karşı korunması hususunda çok yönlü dersler çıkarıldı; akademik düzeyde modern gelişmelere dönük yeni imkanlar not edildi.

SONUÇ: Felaket zamanları, dayanışma günleridir.Siyasi fayda peşinde olgular ve şartlar   üzerinden algı oluşturulmaz. Resmî bilgiler ve çalışmalar rehber alınır .

TC Devleti güçlüdür,  sahaya hâkimdir; özellikle felaket yönetimi konusunda geleneksel bir  dayanışma kültürümüz vardır. Son yangınlar bu anlamda saygın derslerle doludur.

MERSINMEDYATEK Orman Teşkilatımız başta olmak üzere,  felaket günlerindeki gözyaşartıcı  çabaları için herkese minnettardır.

Ülkemize geçmiş olsun; Allah Devletimizi, halkımızı benzer acılardan korusun…