Üniversitemiz Tıp Fakültesi 2020-2021 Eğitim Öğretim Mezuniyet Töreni, 30 Haziran Çarşamba günü Üniversitemiz Amfi Tiyatrosu’nda düzenlendi.

Törene, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Yıldırım, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu ve Prof. Dr. Şükrü Hakan Kaleağası, Tıp Fakültemiz akademik ve idari personeli ile mezun öğrencilerimiz ve yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mezuniyet töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, mezun hekimlerimizin ileride çok önemli görevler alacağını ve kendilerinin de hangi görevde olurlarsa olsunlar hekim olduklarını unutmamaları gerektiğini ifade etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; ‘’Hekim, hikmet sahibidir. Sadece ilaç vermez, tedavi etmez, gecesi gündüzü yoktur. Mesleğinizin maddi veya manevi bir karşılığı yok. Sizlere düşen çok görevler var. Mezun hekimlerimiz içerisinden; başhekimler, sağlık müdürleri, sağlık bakanları, sağlık komisyon başkanları, uzmanlar, akademisyenler, tarihe geçen bilim adamları çıkacak. O gün geldiğinde yaşadığınız bu günleri, ortak paylaştığınız şeyleri hiç unutmayın. Mesleğinize sahip çıkın. Hangi seviyeye gelirseniz gelin, hekim olduğunuzu unutmayın’’ dedi.

Mezun öğrencilerimize hastalarına her zaman ilgi ve şefkat ile yaklaşmalarını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; ‘’Kimse zevk için hastaneye gitmez. İnsanlar size çare aramak için gelecekler. Sizler bu noktada affedici olacaksınız. Hastalarınıza zaman ayırın, mutlaka dinleyin ve bilgilendirin. Maddi ve manevi olarak tıp fakülteleri diğer fakültelerden farklıdır. Üniversitemiz 207 üniversite arasında 14. sırada. İnşallah bizler üstümüze düşen görevi eksiksiz yapmışızdır. Gösterdikleri özveriler nedeniyle, tüm öğrencilerimizin yakınlarına ve hocalarımıza teşekkür ediyorum. Allah yolunuzu ve bahtınızı açık etsin’’ ifadelerini kullandı.

18. dönem mezunlarıyla birlikte, Tıp Fakültemiz mezun sayısının toplam 1879’a ulaştığını ifade eden Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ise; ‘’Bugün itibariyle mezun sayımız 1879’a ulaştı. Fakültemizde halen 1582 öğrencimize mezuniyet öncesi tıp eğitimi, 374 araştırma görevlisine uzmanlık ve 38 yan dal araştırma görevlisine de yandal uzmanlık eğitimi verilmektedir. Fakültemiz, 2025 yılına kadar YÖK tarafından tescillenmiş, Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından da akredite edilmiş olan TEPDAD tarafından akredite edilmiştir. Yani fakültemizin verdiği eğitim kalite yönünden tescillenmiştir. Fakültemiz 100’ün üzerindeki programdan ikinci kez akredite olan 23 fakülteden birisidir’’ şeklinde konuştu.

Mezun hekimlerimizin bundan sonraki meslek hayatlarında kendilerini sürekli yenilemeleri gerektiğini belirten Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk; ‘’Fakültemize adım attığınız ilk günden bu yana başarı ile yürüdünüz ve mezun oluyorsunuz. Sizlere kazandırılmaya çalışan becerileri tutuma dönüştürmeniz zamanla olacaktır. Önce zarar verme ilkesine uygun olarak, kendinizi sürekli yenilemeniz gerekmektedir. Tam bir tedavi sadece tıbbı bilgi ve teknoloji ile olmaz. Bu nedenle İçinizde daima sevgi ve nezaket besleyin’’ dedi.

Mezun öğrencilerimizin iyi birere hekim olması için çok çaba sarf eden hocalarımıza ve onları bugünlere getiren tüm yakınlarına teşekkür eden Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk; mezun öğrencilerimizin insan sevgisinin ve hizmet aşklarının hiçbir zaman eksilmemesini dileyerek, tüm öğrencilerimizin mezuniyetini kutladı.

Dönem birincisi Dr. Meryem Andırın ise; tüm mezun arkadaşları adına yaptığı konuşmada, yaratılmışlar içinde en kutsal varlık olan insanın şifasına vesile olacak bir mesleğe adım atacak olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti ve başta Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı olmak üzere, tüm Tıp Fakültesi Öğretim Elemanlarına, mezun arkadaşlarına ve ailelere mezun arkadaşları adına teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Selda Okuyaz, mezun öğrencilerimize Hipokrat Yeminlerini ettirdi.

Dönem birincisi Dr. Meryem Andırın’a temsili diploması ve hediyesi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından takdim edildi. Dönem ikincisi Dr. Ezgi İl, temsili diplomasını ve hediyesini Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya’nın ve dönem üçüncüsü Dr. Bengisu Kandemir ise temsili diploması ve hediyesini Tıp Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk’ün elinden aldılar. 

Dereceye giden mezun öğrencilerimizin ardından, diğer mezunlarımıza da temsili diplomaları Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Elemanları tarafından takdim edildi.

Törene daha sonra 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Tıp Fakültesi dönem birincisi Dr. Meryem Andırın tarafından yaş kütüğe dönem plakası çakılmasıyla devam edildi.

Mezuniyet töreni, 10. Yıl Marşının okunması ve mezunlarımızın keplerini atması ile birlikte sona erdi.