Şubat kısa bir ay olarak kabul edilirse bile sanat olayları ve etkinlikleri açısından dopdolu ve uzun geçti. Sevgi ve aşk dolu konserler bizlere güzel anlar yaşattı. İlk olarak opera programına bir göz atalım tabii ki gidebildiğim ve izleyebildiklerime:

MERSİN DEVLET OPERA ve BALESİ

Muhteşem Gatsby-Gershwin in harika müzikleri, cazın muhteşem yorumlarıyla ve de dekor-kostümüyle bale olarak ilk kez Türkiye de Mersin de sahnelendi. Edebiyatın klasikleri arasında yer alan eser birçok kez sinemada ve sanatın diğer dallarında uygulandığı için bilinirliği olmasıyla beraber ve muhteşem bir uygulamayla Mersin de sahneleniyor. Soluksuz ve keyifle izlediğim baleyi görmenizi isterim.

HAMLET-Olmak ya da olmamak; Shakespeare nin bu ölümsüz eserini yine MDOB tarafından 2 perdelik bale olarak izledim ve tavsiye ederim dekoruyla, kostümüyle ve bale sanatçılarının performanslarına hayran kalacaksınız.

TOSCA-Atatürk ün en sevdiği opera olan Puccinin ölümsüz eserini MDOB sanatçılarından sahneleniyor. Bu baş yapıtı kaçırmamanızı öneririm 

Müze konserleri-Deniz müzesinde ücretsiz yapılan AŞK ŞARKILARI konserinde oturacak yer bulamamaktan dolayı çok mutlu oldum Gerçekten o kadar kalabalık ve yoğun ilgiyi görmeliydiniz. İnsanlar konserleri seviyor ve gerçek sanatı ve sanatçıları ayakta alkışlayarak ilgilerini MDOB sanatçılarına gösterdiler. Buradan da bir alkış daha benden..

14 ŞUBAT-Sevgililer günü konserinde, Türkiye nin önde gelen caz şarkıcısı Jülide Özçelik MDOB orkestrasıyla sahnedeydi. Sevilen yerli-yabancı sevgi şarkılarıyla güzel bir gece yaşattı.

Kültür Merkezinde yapılan bu etkinliklerin biletleri günler öncesinden tükendiği için, programı takip etmenizi öneririm.

Ahmet Baran-Terennüm İyilik Korosu Konseri

Seneler önce henüz küçük bir koro iken ve küçük bir sahnede izlediğim ve hayran kaldığım Ahmet Baran ve korosunu, derneğini çok kutlarım Gelişmiş, büyümüş ve her konseri yok satan iyiliksever ekibinin o gece repertuvarı pop müziğimize anlam katmış sanatçılarının eserlerinden oluşuyordu. Tanju Okan, Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço ,Sezen Aksu nun şarkılarına; Atatürk kültür merkezinde, tüm misafirler eşlik  etti.

TC KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI-GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ-

MERSİN DEVLET KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

Şef Kamuran Umuzdaş yönetiminde Gönül Penceresinden isimli konserdi,ilk bölümde koro klasik eserlerden oluşan bir seçki sundu. 2. Bölümde ise, çok sevilen ve beğenilen konuk sanatçı MELİHAT GÜLSES yer aldı ayrıca Ahmet Baran da kanunuyla bu dev sanatçıya eşlik etti. Mezitli kültür merkezinde gerçekleşen konser izleyicileri gerçek anlamda mest etti

 Gelecek okullarının bünyesinde kurulan, GELECEK SANAT AKADEMİSİ ‘sanatta gelecek var’ sloganıyla çıktığı yolda ilk konserini gerçekleştirdi. 6 Şubatta depremde kaybettiklerimizin anısına, MDOB a çok emek vermiş Mersin halkına müziği sevdirmek amaçlı çalışmalar yapmış şimdilerde ise emekli olmuş gerçek bir Mersin sevdalısı AHAD ASKER ve onun öğrencileriyle-arkadaşlarıyla birlikte bir dinleti gerçekleştirdiler. Gelecek Okulları konser salonunda, Azerbaycan bestecilerinin eserleri ve halk şarkılarının seslendirildiği gece duygu ve özlem yüklüydü. Emeği geçenleri kutluyorum.

MEŞK-i SAADET Türk Müziği Grubu

Şarkıların Dansı isimli konserde sanatçılar, Cumhuriyetimizin 100.YılındaTürk valslerini, tangolarını ve kantolarını Mezitli kültür merkezinde seslendirdi.

 Şef: SAADET ERÇELİK yönetimindeki koro ve orkestrayı kutlarım.

Daha önce izleyemediğim koroyu ve orkestra sanatçılarını çok beğendim Özenli kostüm seçimleri dekorları ve eser seçimleriyle hem göze hem de kulağa hitap ettiler. 100.Yıla verdikleri önemi sahneden izleyicilere ulaştırdılar. 2,5 saat süren konser bitiminde izleyiciler yerlerinden kalkıp gitmek istemediler ve çok alkışladılar. Ben de herkesi çok alkışlıyorum.

AKOB- Akdeniz Opera ve Bale kulübünün 8.cisini düzenlediği Akob Genç Dinletileri Hiltonsa nın katkılarıyla Hilton otelinde yapıldı. Yıldız gençlerin yer aldığı etkinlikte özel bir programla izleyici önüne çıktılar.2002 Avrupa gençlik yılı kapsamında ve Cumhuriyetimizin 100.yılında Mersin in kültür-sanatına katkıda bulunan Akob un düzenlemesiyle Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileriyle yurt içinde ve yurt dışında başarılarıyla gururlandığımız sanatçılarımızla birlikte olmak gerçekten çok anlamlıydı Gençleri tebrik ediyorum ,emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Şubatı uğurlarken baharın müjdecisi mart ayını ve getireceği güzelliklerle dolu sanat etkinliklerini heyecanla bekliyorum.

SANAT HAYATTIR—