Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaz dönemi tiyatro kursları başladı. Pandemi nedeniyle ara verilen kurslar, yeni dönem kayıtlarının ardından tiyatroya ilgisi olanların eğitim adresi olacak. Yetişkin ve çocuklara yönelik oluşturulan kurslarda yetişkinler profesyonellik yolunda ilerlerken, minikler de tiyatro sahnesine ilk adımlarını atıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nin yaz dönemi tiyatro kursları başladı. Tiyatro alanında yeteneklerini ortaya koymak ve kendini geliştirmek isteyenler Büyükşehir’in kursunda eğitim alıyor. Pandeminin ardından yeni dönemde alınan kayıtlarla başlatılan kurslarda yetişkinler profesyonellik yolunda ilerlerken, minikler de tiyatro sahnesine ilk adımlarını atmanın heyecanını yaşıyor.

TİYATRO KURSU YENİ YETENEKLERE KAPILARINI ARALADI

Büyükşehir’in kurslarını tercih eden yetişkin ve çocuklar, tiyatro alanında oyunculuk ve diksiyon dersleri alıyor. Büyükşehir’in yaz dönemi tiyatro kursuna kısa sürede 52 çocuk ve 72 yetişkin kayıt yaptırdı.

Çocuklar 9-11, 12-15 ve 15-17 yaş olmak üzere 3 ayrı yaş grubuna ayrılarak oyunculuk ve diksiyon konularında eğitim alıyor. Eğitimler, 10 ve 15’er kişilik gruplar halinde gerçekleştiriliyor. 3 hafta sürecek eğitimin ardından verilecek kısa ara sonrası  Eylül-Ekim aylarında 2021-2022 dönemi tiyatro kursları yeniden başlayacak.

“BİRLİKTE BİR KEŞİF YOLCULUĞU YAPACAĞIZ”

Yetişkin kurslarından sorumlu Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu ve eğitmen Ömer Faruk Ustaoğlu, yeni dönem kursları ile yeni bir keşif yolculuğuna çıktıklarını söyledi. Tiyatro kursunun detayları hakkında bilgi veren Ustaoğlu, “Doğaçlama ve rol çalışmaları yapacağız.  Başvurular başladığında gençlerimizin, çocuklarımızın ne kadar sevdiğini, merak saldığını öğrenmiş olduk. Çocuk tiyatrosunda dramaya gelenlerin sayısı 52, yetişkin kursları da 72 kişi. Biz dört tane sınıf açtık. Bunlar 10’ar, 15’er kişilik sınıflar. Bir yolculuğa başladık, birlikte bir keşif yolculuğu yapacağız. Oyunculukta kendimizi keşfetmeye çalışacağız” dedi.

Pandemi döneminin getirdiği sıkıntılı süreci sanatla atacaklarını sözlerine ekleyen Ustaoğlu, “Amacımız pandemi döneminde sıkılmış olan ruhlarımızı biraz daha rahat bir şekilde ifade edebilmek. Bizler de hem kendimizi keşfedeceğiz; bu yolculukta neler yapabiliyoruz, içimizde neler var? Bu sihirli yerde içimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Doğaçlamalar yapacağız. Kendini keşfetme yolculuğu olarak görüyorum ben bunu, bir yolculuğa çıktık ve başarılı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“KATILIMCILAR BU SÜREÇTE RUHUNU MÜZİĞE, RESME EMANET EDECEK”

Tiyatro dışında verilen eğitimlerden de bahseden Ustaoğlu şunları söyledi:

“Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak tiyatro ile sınırlı kalmıyoruz. Konservatuarda müzik eğitimleri,  resim eğitimleri gibi eğitimlerimiz de devam ediyor. Orada da kendi işlerinde usta olan hocalarımız, resime, müziğe ilgisi olan arkadaşlarımızla ilgilenecekler. Bu süreçte katılımcılarımız da ruhunu müziğe, resme emanet edecek. Konservatuara hazırlanmak isteyenler bence bu şekilde az da olsa doymuş olacaklar.”

“UMARIM MERSİN’İN ÇOCUKLARINA, MERSİN’İN GELECEĞİNE KATKIDA BULUNMUŞ OLURUZ”

Kültür-sanat kurslarının planlamasını anlatan çocuk kurslarından sorumlu eğitmen Naci İdişci, “Çocuk grubumuzu 3 ayrı gruba ayırdık; 9-11 yaş,  12-15 yaş ve 15-17 yaş olarak. Yaz kursları için 3 haftalık bir programımız var. Ondan sonrasında dönem açıldığında Eylül, Ekim gibi bir senelik planımız var. Çocuklarla yaratıcı eğitimler, kişisel gelişim dersleri, tiyatro dersleri yapmayı düşünüyoruz. Hedefimizde şu an bunlar var. Umarım Mersin’in çocuklarına, Mersin’in geleceğine katkıda bulunmuş oluruz. Biz de onlara iyi bir yol, iyi bir yön göstermiş oluruz. Tek dileğimiz bu” diye konuştu.