Editörden – Mersin gündemi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Guatemala Ankara Büyükelçisi Jairo David Estrada Barrios ve Guatemala Büyükelçiliği Ticaret Danışmanı Stephanie Garcia de Elbay’ın katılımlarıyla ülke tanıtım toplantısı düzenlendi. Amaç , iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek.

Guatemala, Orta Amerika’da 108,889 km2 büyüklüğünde , 17 milyona yakın nüfusu olan, demokratik bir cumhuriyet. İspanyolca, 22 çeşit Maya dili, 1 Garifuna ve 1 Xinca  dili konuşuluyor. 7,4 milyonluk ekonomik olarak aktif olan kitlesi ile  Orta Amerika’daki en büyük genç nüfusa sahip ülke. Türkiye ile çift taraflı yatırım anlaşması mevcut.

Toplantıya Mersin’den çeşitli meslek gruplarından katılımcılar geldiler. Sunumu yapan Stephanie Garcia de Elbay toplantıda çok tatlı bir telaffuz ile Türkçe konuştu. Özellikle makro ekonomik göstergeleri anlatırken ve rakamları söylerken takdire şayan bir çaba sergiledi. Türk vatandaşlarına vize uygulaması olmadığını dile getirdi.

Toplantı sonrası Stephanie Garcia de Elbay ile Maya kültürü üzerine sohbet ettik. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin ilk yıllarında Maya kültürünü araştırmaları için Latin Amerika’ya bir heyet gönderdiğinden bahsettim. Bilgisi olduğunu söyledi. Maya kültürü ile Türk kültürü arasındaki benzeşmeler  Atatürk’ün de dikkatini çekmişti. Türkler gibi sıcak kanlı olan Elbay ile “kimbilir belki de bizler akrabayız” şeklinde şakalaştık. Yazının en altında Atatürk’e sunulan raporlar ve kayıp olduğu iddia edilen Mu kıtası konularında kaynaklar yer almaktadır. Modern bilim aksini iddia etse de, kimbilir belki de insanlığın sahip olduğu bilgi yetersizliği nedeniyle henüz kanıtlanamamış bir kıta vardır. Atatürk’ün vizyonu tüm dünya liderleri arasında hep takdir edilegelmiştir. “İstikbal göklerdedir” sözü belki de çok derin anlamlar ifade etmektedir.

Bu gizemli konulardan sonra kaldığımız yerden Guatemala tanıtımına devam edelim :

Guatemala, hem Pasifik hem Atlantik Okyanuslarına açılan kıyı şeridine sahip. Deniz taşımacılığı konusunda Orta Amerika’daki 2. büyük ülke. 148 Dünya pazarına 4000’in üzerinde ürün ihraç ediyor.  İhracatının %0,7’sini Türkiye’ye yapıyor. 

Kakule, muz,  papaya, kavun, karpuz, şeker ve kahve en büyük ihracat ürünleri. Son yıllarda tekstil, kağıt, elektrik, alkolsüz / alkollü içecekler, badem ve palm yağı, karides ihracatı da artış göstermiş. 

2020 yılında, elektrik enerjisinin %75’ini yenilenebilir enerjilerden elde etmiş. Dünyada gündeme gelen enerji krizleri göz önüne alınırsa, yenilenebilir enerjiler konusu önem arz ediyor.

Büyükelçi Barrios toplantıda şunları söyledi : 

“Bu sene aramızdaki diplomatik ilişkinin 148. yıldönümünü kutluyoruz. Ülke olarak Türkiye hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyoruz. Geçen yıl 140 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaştık. Aramızdaki diplomatik ilişkileri güçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. “ 

Ticareti karşılıklı artırmak istediklerini belirterek bunun için Latin Amerika ülkelerinin büyükelçilerinin tamamının katılımıyla Mersin’de bir organizasyon düzenlemek istediklerini söyledi. Böyle bir organizasyon için MTSO olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fuad Budur, ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli bir adım olacağına inandığını vurguladı.

Kaynaklar : 

https://onedio.com/haber/turklerin-kokeni-hakkinda-cok-az-insanin-haberdar-oldugu-bir-konu-ataturk-ve-kayip-kita-mu-762261

https://www.ntv.com.tr/turkiye/mayalar-21-aralik-2012-ve-ataturk,GaZMm70zJ0CIQ_cVTZ4pdg

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tahsin_Mayatepek

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2012/12/20/mayalari-ataturk-arastirdi-biz-unuttuk

https://anadoludabugun.com.tr/konya-haber/tarihin-gizemli-dunyasinda-bugun-mayalar-ve-turkler-kardes-mi-47117h

http://www.ozyalvac.com/mu-kitasi-nami-diger-zelendiya-ve-ataturk.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mu