Küçük Modüler Reaktörler (SMRlar). Rosatom,  Rusya Uzak Doğu ve Kuzey Kutbu Kalkınma Bakanlığı ve Saha Cumhuriyeti (Yakutistan) hükümeti, nükleer enerji üretim projesinin hayata geçirilmesine ilişkin anlaşmaya imza attı. İnşa edilecek olan RITM-200 reaktör ünitesine dayanan küçük ölçekli NGS, enerji temini ve elektrik fiyatlarının istikrarlı hale gelmesini sağlayacak. 60 yıla kadar hizmet ömrüne sahip olacak santralin elektrik üretme kapasitesinin en az 55 MW olması planlanıyor.

Yüzer Nükleer Güç Santralleri. Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom bünyesindeki şirketlerden Atomflot ve Kazakistan merkezli KAZ Minerals şirketinin alt kuruluşu olan Baimskaya Madencilik Şirketi arasında, Baimskaya cevher bölgesinin geliştirilmesine yönelik bir yatırım projesi kapsamında elektrik tedarikine ilişkin ön anlaşma imzalandı. Atomflot, her biri en az 106 MW kurulu güce sahip dört modern yüzer güç ünitesi tedarik edecek. Baimskaya madencilik ve işleme tesisi, Sovyet sonrası dönemdeki en büyük bakır ve altın yatağı olma özelliğine sahip.

Hidrojen.  Rusya Demiryolları, Sahalin Bölgesi hükümeti, Rosatom ve Rusya’nın en büyük lokomotif ve demiryolu ekipmanı üreticisi Transmashholding arasında, Sahalin’e hidrojen trenleri getirme projesini teknik olarak mümkün kılacak bir protokole imza atıldı. Rosatom, hidrojen yakıtının üretimi ve tedarikinin yanı sıra yakıt ikmali altyapı sistemlerinin teşkili ve işletmesinden sorumlu olacak. Bir diğer anlaşmada Rosatom, dünyanın en büyük devlete ait doğalgaz şirketi Gazprom ile Sahalin’de karbondioksit yakalama ile metan buhar reformingini kullanarak hidrojen üretimi için bir tesis inşa etme konusunda anlaşmaya vardı.

Rusya’da Endüstri Turizmi. Rosatom ve Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm, endüstriyel turizmin geliştirilmesi konusunda işbirliğine gitme kararı aldı. Söz konusu anlaşma, endüstriyel turizm ekosistemine entegre edilmeye hazır Rus işletmelerine yönelik birleşik bir veri tabanı oluşturulmasını sağlıyor. Rusya’da yaklaşık 18 bin işletme bulunuyor, bunların yalnızca %3-4’ü gezi organize ediyor.