Mersin’den yüzlerce bürokrat gelip geçmiştir.  

Değerli hizmetler yapanlar olmuştur; minnetle anılırlar.  

Çoğu da kısa bir süre sonra unutulur; ismi dahi hatırlanmaz 

Peki bir kent için en önemli şeyler nedir? Hemen akla gelenler:  Ekonomik durum, sağlık hizmetleri, temiz çevre vs. gibi kavramlardır; ama bütün bunların gerisinde önce bir kentte huzur, güven, barış ortamı gelir; bu olmazsa diğerlerinin hiçbirinin önemi yoktur. 

Eğer gündelik hayatın akışını bozan, huzura kasteden olayların yaşandığı  güvensiz bir kentte yaşıyorsanız zenginlik, sağlık, konforlu yaşam vb. tüm olumlu değerler anlamını yitirir.  Mersin gibi konumu ve demografik yapısı, kültürel hamuru ve ağır göç alan cazibesiyle öne çıkan bir kentte, huzur ve güven temel belirleyici olarak öne çıkar. 

Zaten bu nedenle devletimiz, Mersin’de asayiş ve güvenliği özel bir dikkatle gündemde tutar; bununla bağlantılı olarak da özel donanımlı, meslekte öne çıkmış isimleri burada göreve getirir; Mersin’den ayrılan her güvenlik bürokratı da mutlaka daha kritik önemde görevler üstlenir. 

                                   *                     *                     * 

Emniyet Müdürümüz Mehmet Şahne,  büyük takdir toplayan özel bir görev anlayışı ve  üstün bir gayretle, yerel koşullara uygun  yerinde stratejilerle Mersin’de huzuru sağladı. 

Hatırlayın, kısa bir zaman öncesine kadar ülke haberlerinde Mersin olaylarla, huzursuzluklarla gündeme gelirdi; ama son yıllarda artık insanlarımız huzurlu ortama alıştılar ve o eski günler unutuldu.  

Kendileri, onca belâlı konular ve sayısız uluslararası kirli hesaplarla mücadele içinde iken, görev yaptığı kentin sosyo-ekonomik ve kültürel imkânlarını derinliğine fark etmiş, Mersin gibi sosyo-politik ve stratejik açıdan potansiyel riskler taşıyan kozmopolit bir kentte, güven ve huzurun çok yönlü ve çağdaş bir zihniyetle işletilmesi, korunması ve sürdürülmesini çok zor da olsa başarmıştır. 

Huzur ve güvenin sağlanması yanında, uyuşturucu ile mücadelede çok önemli bir yol alınmıştır. Bunun gençlik açısından, gelecek nesil ve ülkemizin geleceği açısından büyük önemi önümüzdeki yıllarda daha da iyi anlaşılacak bir büyük hizmettir.   

Emniyet Müdürümüzün son yaptığı basın toplantısında söylediği sözler ayrı bir değer kazanmıştır Mersinliler açısından: 

 “Mersin Türkiye’nin yıldızıdır; iddia ediyorum, ikinci İstanbul’u Mersin’de oluşturabiliriz.  

Şehrimiz hem stratejik hem de sosyal ve kültürel olarak Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir”. 

Bir Emniyet Müdürünün kentin asayiş hizmetleri dışında, sosyol kültürel ve kentsel gelişim açısından böyle bir düşünce ve çaba içerisinde olması çok alışılagelmiş bir durum değildir. 

Bu düşüncelerini icraatlarında da gördük. 

Kentin projelerinde, yatırımlarında, gelişmesinde yalnızca huzurun sağlanması ile değil, bizzat kentin içinde hemşerilerimizle yakın ilişki içinde destek verdi, katkı sağladı. 

Bizler de bu kenti seven, kentin gelişmesini isteyenler olarak, kentin gelişmesinin önünde duranlarla mücadelede ve bu kentin önünün açılmasında kendisinden gördüğümüz desteği her zaman minnetle anacağız. 

Emniyet Müdürümüz Sn. Şahne,  çok başarılı bir devlet görevlisi olmanın ötesinde, Mersin’i  sahiplenen “bir Mersin Hemşerisi” olmuştur.

Bu kent, bir gün mutlaka sahip olduğu zenginlikleri değerlendirip gelişecektir; Mersin’in bu gelişmesinde her zaman kentin huzur ve güvenini sağlayan Emniyet Müdürümüz Sn. Şahne’nin payı olacaktır. 

O şimdiden, Mersin’de unutulmayan bürokratlar arasındadır; onu uğurlarken de içtenlikle kaydedelim:  Her zaman örnek bir yönetici olarak minnetle takdirle anılacaktır.   

Yolunuz açık olsun sayın Müdürüm; Mersin adına yaptıklarınız için teşekkürler…   

HARUN ARSLAN…..08. 07. 2021