Orman yangınlarının önlenmesine ilişkin faaliyetlerde, Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, orman yangınlarıyla mücadelede çalışan personelin dışındaki orman gönüllülerinden de yararlanmak için; 6831 sayılı Orman Kanununun 69. Maddesinde ‘’Orman yangınlarıyla mücadelede gönüllülerden de faydalanılır. Gönüllülerin yangına ulaşımı ile yangın söndürmeye yarayacak aletleri ve giyecekleri, Devlet ormanlarında orman idaresi, diğer ormanlarda ise sahipleri tarafından karşılanır. Yangına katılan personel ve gönüllülerin iaşe giderleri yangın söndürme faaliyetleri süresince orman idaresi tarafından karşılanır.’’  Şeklinde değişiklik yapılmıştır.

Orman Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolde, Hayat Boyu Öğrenme yönetmeliği gereği, kırsal alan ve orman yangınları modülü içerisinde Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Anamur Orman İşletme Müdürlüğünde Orman Yangınları ile Mücadele Şube Müdürü Mehmet Alper tarafından, 56 saatlik eğitim verildi. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan gönüllülere sertifikaları takdim edildi.

Eğitimde; yangın öncesi, yangın esnası, yangın sonrası, iş sağlığı güvenliği ve kişisel koruyucu donanım kullanımı konuları hakkında bilgi verildi.

Orman gönüllülerinden oluşturulan ekipler, mesaj yolu ile yangın ihbarını alır almaz hemen belirlenen toplanma merkezlerine giderek, kurum tarafından belirlenen veya temin edilen araçlar ile yangın amirinin vereceği talimata göre hareket edeceklerdir.

Ülkemizde çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklıdır. Proje kapsamında orman gönüllülerinin sayısının arttırılması ile gerek orman içi gerekse orman dışında yaşayanların, ormanların korunması ve orman yangınları konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.