Mersin ili ziyareti kapsamında, Nusret Mayın Gemisi önünde Kıbrıs gazileriyle buluşan Cumhurbaşkanı Tatar, burada bando eşliğinde büyük coşkuyla karşılandı.

Buluşma etkinliğinde, şehitler huzurunda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, şehitler anıldı, dua okundu.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta, Rumların zulmüne maruz kalıp barış harekatı öncesi şehit düşen aziz soydaşlarına ve kahraman Mehmetçik ve mücahitlere rahmet diledi, kahraman gazilere uzun ömürler diledi.

Su, Kıbrıs’ta elde edilen barışın ebedi sürmesini  temenni etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar  yaptığı konuşmada, KKTC’den getirdiği sevgi ve selamları aktardı, burada gaziler ve Türk halkı ile birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu vurguladı.

Gönül bağı tarihi bağlar ile bağlı oldukları büyük ve güçlü Türk milleti olarak yollarına devam ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, 20 Temmuz’un 47. yıl dönümünü kutladıklarını ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kutlamalara katılacağını söyledi.

İki bayramı aynı anda coşkuyla kutlayacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Rumların Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için uğraş verirken Kıbrıs Türk halkının destansı bir direniş ortaya koyarak Mehmetçik ile birlikte onurlu bir mücadele verdiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs davasının müşterek dava olduğunu, Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türk halkına her türlü desteği verdiğini, vermeye devam ettiğini söyledi.

“Şehitleri unutmadık, unutturmayacağız” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının yaşadığı acı dolu yılları ve katliamları anlattı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının çok badireler atlattığını, acılar çektiğini ancak bugün Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte KKTC’nin bölgede büyük bir güç olduğunu, Kıbrıs Türk halkının devletine sahip çıktığını, federasyon masalına “dur” dediğini belirtti. “Artık o defter kapanmıştır” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, federasyonun içerdiği tehlikeleri anlattı.

Federasyon ile AB içinde Kıbrıs Türk halkının zamanla kaybolacağını, Türkiye’nin de Kıbrıs’tan çekilmek zorunda kalabileceğini, bunun Türk milletinin bu bölgedeki hak ve çıkarlarına olumsuz yansıyacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Rumların hiçbir şekilde anlaşma taraftarı olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı seçilmesiyle bu oyuna “dur” dediğini, milli çıkarların korunmasında, iki ayrı egemen bağımsız devletin önemine işaret etti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de buna sonuna kadar destek verdiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye yetkililerine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar, yeni dönemde artık hep birlikte egemen eşitliğe dayalı bir anlaşmayla, Kıbrıs Türk halkının refahının artırılması için çalıştıklarını söyledi.

AB’nin ekonomik vaatlerle siyasi iradelerini  ipotek altına alamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs davasının milli bir dava olduğunu, Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye’nin bağımsızlık, özgürlük ve hürriyeti için çok bedeller ödediğini yine ödemekten geri durmayacağını kaydetti.

“Yeter ki dünya iyi niyetimizi görsün” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, eşitlik ve egemenlik zemininde anlaşmaya hazır olduklarını, Cenevre’de de bunu anlattıklarını, yeni iradeyi Türkiye’nin de desteklediğini söyledi.

“Bizim gücümüz yeni siyaseti Türkiye ile birlikte yürütmektir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Gazilere şükranlarını sundu, şehitleri saygı ve rahmetle andı.

Cumhurbaşkanı Tatar, tüm Anadolu’ya şükranlarını da sunarken, Kıbrıs Türk halkına dünyada hak ettiği geleceği sunabilmek için çalıştıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a hediyeler takdim edildi, gazilerle anı fotoğrafı çekildi.

Cumhurbaşkanı Tatar, ziyaret anısına fidan da dikti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, heyet ile birlikte Nusret Mayın Gemisini de gezdi.