Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, yasayla Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Huzurkent Nacarlı’da bulunan Akdeniz Belediyesi’ne ait 94 dönümlük araziyle ilgili davacı olmayacaklarını belirtti; Mersin’e yeni ‘Nakliyeciler Sitesi’ yapılması ve Huzurkent’in mezarlık sorununun çözümü için Cumhur İttifakı olarak Büyükşehir Belediyesi’nin önünü açacaklarını söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim ayı ikinci birleşiminde; “Akdeniz Belediyesi’ne bağlı Nacarlı Mahallesi’nde bulunan çeşitli ada ve parsellerin mevcut kullanım alanlarının “Ticaret Alanı”, “Sosyal Tesis Alanı” ve “Park Alanı” olarak değiştirilmesi ve yine bölge halkının ihtiyaçları doğrultusunda plan değişikliği içerisinde “Mezarlık Alanı” ayrılmasına ilişkin plan değişikliği ile Karacailyas sınırları içerisinde yer alan Nakliyeciler Sitesi eşrafına daha refah, sağlıklı ve daha verimli bir çalışma alanı oluşturulması amaçlanmıştır” konulu madde gündeme geldi.

Bu gündem maddesi üzerine söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, “Akdeniz Belediyesi ile önceki Mersin Büyükşehir Belediyesi yönetiminin davalık olduğu bir bölge. Dava nedeni, Huzurkent Belediyesi’nden alınan karara istinaden burası Akdeniz Belediyesi’ne verilmiş. 94 dönüm küsürlük bir yer… Davada, Akdeniz Belediyesi yerel mahkemeyi kazanmış, Antalya Bölge İdare Mahkemesi’ni kaybetmiş. Yargıtay’da da aynı gerekçe ile kaybetmiş. Büyükşehir kanunları ve intikal esnasında yapılmış olan yanlışlıktan kaynaklı” dedi.

“Nakliyeciler sitesi esnafı ve Huzurkentlilerin mezarlık sorununun çözümü için dava açmıyoruz”

Başkan Gültak, “Yani aslında burası ‘hal’ imarı olduğu için; altyapı, hal, ulaşım, katı atık, yolcu vesaire devredilirken Büyükşehir’e devredilmesi gerekirdi. Dolayısıyla burayı davayı kazanmanızın hukuksal nedeni, imarda ‘hal’ olarak gözükmesidir. Eğer imarda burası hal olarak işaretlenmeseydi Büyükşehir nezdinde dava kaybedilmiş olacaktı ve dava konusu 94 dönüm arazi Akdeniz Belediyesi’nin, yani Akdeniz halkının olacaktı” diye konuştu.

CHP’li bir Meclis üyesinin; Akdeniz Belediye Meclisi’nde konuyu gündeme getirdiğine ve aynı üyenin, ‘Buranın bir kısmını mezarlık, diğer kısmını da nakliyeciler sitesi yapmayı düşünüyoruz’ dediğini aktaran Başkan Mustafa Gültak; şöyle konuştu; “Bana, ‘Dava hakkınız var, açacak mısınız?’ diye sordu. Doğru, dava açma hakkımız var. Çünkü burasının hal imarı var. İmarını değiştirdiğimizde gayrimenkulün el değiştirme ihtimali yüksek. Ben de şu cevabı verdim; ‘Yılların nakliyeciler sitesinin problemleri varken, biz nasıl dava açarız? Huzurkent’te mezar sıkıntısı varken biz dava açamayız. Dolayısıyla Cumhur İttifakı toplantılarında da bize bu konu soruldu. Dedik; buradaki niyet çok güzel ve kamu yararını ilgilendiren bir niyet. Dolayısıyla Cumhur İttifakı’nın desteğiyle bu imar kararı geçiyor. Akdeniz Belediye Başkanı, belediyemizin idaresinin başı olarak bu konuda hukuksal bir şeye başvurmayacağımı söylemek isterim. Dolayısıyla inşallah sizin uygulamalarınızla da Cumhur İttifakı’nın da desteğiyle Nakliyeciler Sitesi’nin yıllardır devam eden sorunu, ayrıca Huzurkent’in de mezarlık sorunu çözülecek.”