Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı Meclis toplantısında, Ankara’da imzalanan “İlbank & MESKİ Genel Müdürlüğü Alt Finansman Anlaşması”nı değerlendirdi. Seçer, “Mezitli İçmesuyu Projesi”, “Erdemli ilçesi Tömük ve Arpaçbahşiş Mahalleleri Kanalizasyon Şebekesi, Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projeleri” ile “Akdeniz ilçesi Toroslar, Kazanlı ve Homurlu Mahalleleri Kanalizasyon Şebekesi” olmak üzere 3 önemli proje için yapılan protokolü imzaladıklarını belirterek, “Projeler için toplam 39.3 milyon Avro kaynak aktarılacak. Mersinimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Başkan Seçer, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması’ hakkındaki kanun kapsamında su borcu bulunan abonelerin borçlarının yeniden yapılandırılacağını hatırlattı. Buna göre 30 Nisan 2021 tarihinden önceki su ve atıksu gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılacağını ifade eden Seçer, “Yapılandırmadan faydalanmak isteyen aboneler, en geç 31 Ağustos 2021 tarihine kadar MESKİ Genel Müdürlüğü şubeleri, e-Devlet veya meski.gov.tr üzerinden başvuru yapabilecekler” dedi.

Başkan Seçer, üniversiteye hazırlık için binlerce öğrencinin eğitim aldığı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nin kapsamını genişlettiklerini, LGS’ye hazırlanan öğrencilerin de kurs merkezlerinden yararlanabileceklerini duyurdu. Seçer, “Yenice’den sonra Tarsus, Anamur, Bozyazı Aydıncık, Mut ve Gülnar’da da kurslar başlayacak. LGS’ye girecek olan çocuklarımız da bu merkezlerimizden yararlanabilecekler. Ön kayıt başvuru tarihleri 20 Temmuz 2021’den 6 Ağustos 2021 tarihine kadar uzatıldı” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Temmuz Ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Başkan Seçer, 7326 Sayılı Kanun kapsamında gerçekleştirilen su faturası borçlarının yapılandırılması ile 3 büyük altyapı projesi için imzalanan “İlbank & MESKİ Genel Müdürlüğü Alt Finansman Anlaşması”na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Yenice’nin yanı sıra yeni açacağı 6 yeni Liselere Giriş Sınavı (LGS) hazırlık kursu ve 7’den 70’e her yaştan Mersinlinin yararlanabileceği Büyükşehir’in ücretsiz birçok kursunun duyurusunu yaptı. 

SU FATURASI BORÇLARI YAPILANDIRILIYOR

Başkan Seçer, 9 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7326 sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bu düzenlemede, 30 Nisan 2021 tarihinden önceki su ve atıksu gecikme zamları ve faizleri yerine, Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılacağını belirten Seçer, “Yapılandırmadan faydalanmak isteyen aboneler için koşullar şu şekilde; birinci ödeme şekli peşin ödeme, gecikme tutarı üzerinden % 90 indirim sağlanacak. İkinci ödeme şekli, 6, 9, 12 ve 18 taksitli ödemelerde taksit oranına göre belirlenmiş olan indirim katsayısı ile yapılandırma gerçekleştirilecek. Yapılandırmadan faydalanmak isteyen aboneler, en geç 31 Ağustos 2021 tarihine kadar MESKİ Genel Müdürlüğü şubeleri, e-Devlet veya meski.gov.tr üzerinden başvuru yapabilecekler. Dün lansmanını yaptığımız Teksin üzerinden de MESKİ’nin bu hizmetlerinden abonelerimizin faydalanma imkanı var” dedi.

BÜYÜKŞEHİR, YENİCE’NİN YANI SIRA 6 YENİ LGS KURSU AÇIYOR

Başkan Seçer, üniversiteye hazırlık için binlerce öğrencinin eğitim aldığı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nin kapsamını genişlettiklerini, lise sınavlarına hazırlanan öğrencilerin de pilot uygulama yeri olan Yenice’nin yanı sıra diğer ilçelerde açılacak kurs merkezlerinden yararlanabileceklerini duyurdu. Seçer, ön kayıt başvuru tarihlerinin uzatıldığını belirterek, “Yaklaşık YKS’ye girecek 4 bin Mersinli çocuğumuz bu merkezlerimizden bu yıl faydalandı. Buna ilave olarak da LGS sınavına yönelik de hizmet vermeye önümüzdeki yıl başlayacağız. Bunun ilk pilot çalışmasını Yenice’de başlatmıştık. Şimdi Yenice’den sonra Tarsus, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Mut ve Gülnar’da da kurslar başlayacak. YKS desteklerimizin yanında LGS’ye girecek olan çocuklarımız da bu merkezlerimizden yararlanabilecekler. Ön kayıt başvuru tarihleri 20 Temmuz 2021’den 6 Ağustos 2021 tarihine kadar uzatıldı. Buradan öğrencilerimize ve velilerimize duyurulur” diye konuştu.

“MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi çocuklarımızın ve ailelerinin hizmetinde”

Seçer, Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nden öğrencilerin ve velilerin destek alabileceğini ifade ederek, “LGS sınav sonuçları belli oldu. Bu çocuklarımızın tercihlerini yapmaları için danışmanlık hizmeti veren MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi, yine çocuklarımızın ve ailelerinin hizmetinde, onlara destek veriyorlar. Buradan öğrencilerimiz ve velileri, lise tercihleriyle ilgili merak ettikleri tüm bilgileri bu hafta sonu da dahil 16 Temmuz’a kadar MERCİ’de görevli rehber öğretmenlerine danışabilirler” ifadelerine yer verdi. 

BÜYÜKŞEHİR’İN SPOR VE KÜLTÜR-SANAT YAZ KURSLARI BAŞLIYOR

Pandemi nedeniyle ara verilen spor ve kültür-sanat kurslarının yeniden başlayacağını kaydeden Başkan Seçer, “Ücretsiz olarak sağladığımız bu hizmetleri tekrar başlatıyoruz. Kültür ve Sosyal İşler Dairemizin öncülüğünde tiyatro alanında oyunculuk ve diksiyon, konservatuar alanında ise ses eğitimi, bağlama, ud, keman, kanun, ritim, gitar ve piyano ile halk oyunları, resim alanlarında kurslarımızı bu yaz vereceğiz. Kurslarda pandemi önlemlerine azami özen göstereceğiz ve gerekli tüm önlemleri alacağız. Bu kapsamda dersler en fazla 8 kişi olacak biçimde verilecek. Kurslar 26 Temmuz’da başlayıp 30 Eylül’de son bulacak. Kurslardan yararlanmak isteyen çocuklarımız 9 Temmuz’a yani yarına kadar sosyal medya hesaplarımız üzerindeki telefonlara ya da Teksin’e başvurabilirler. Teksin’in bir özelliği daha çıkmış oldu, lansmanını yeni yaptığımız için reklamını da yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

“MERSİN SPOR DOLU, MERSİNLİLER SAĞLIKLI VE MUTLU”

Başkan Seçer, 5 Temmuz’da spor kurslarının yeniden başladığını hatırlatarak, “‘Mersin spor dolu, Mersinliler sağlıklı ve mutlu’ sloganıyla toplam 27 branşta yeniden başladı. Bunlar; atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, bisiklet, bocce, jimnastik, eskrim, fitness, futbol, geleneksel okçuluk, güreş, hentbol, izcilik, judo, karate, kürek, masa tenisi, okçuluk, optimist, oryantiring, su topu, tekvando, tenis, voleybol, yelken ve yüzme. Bu branşlarda verilecek kurslardan 7’den 70’e tüm vatandaşlarımız ücretsiz olarak faydalanabilecek” diye konuştu.

3 BÜYÜK PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI

Başkan Seçer, geçtiğimiz günlerde Ankara’da imzalanan “İlbank & MESKİ Genel Müdürlüğü Alt Finansman Anlaşması”nı değerlendirerek, “Mezitli İçmesuyu Projesi”, “Erdemli ilçesi Tömük ve Arpaçbahşiş Mahalleleri Kanalizasyon Şebekesi, Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projeleri” ile “Akdeniz ilçesi Toroslar, Kazanlı ve Homurlu Mahalleleri Kanalizasyon Şebekesi” olmak üzere 3 önemli proje için yapılan protokolü imzaladıklarını anımsattı. Seçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu projelerin birincisi Mezitli’yi ilgilendiriyor. Deniz, Hürriyet, Tece, Seymenli, Cumhuriyet, İstiklal, Esenbağlar, Anayurt, Eski Mezitli, Viranşehir, Merkez, Şahin Tepesi, Davultepe, 75. Yıl, Akdeniz, Çamlıca, Kuyuluk, Çankaya, Kale, Menderes, Yeni Mahalle, Fatih ve Atatürk Mahallelerinin yararlanacağı Mezitli İçme Suyu projesinin hayata geçirilmesi için Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki mülteciler için Mali Yardım Programı (FRITT II) kapsamında ki burada bir parantez açmak istiyorum. Keşke Suriye’de bu çatışma ortamı olmasaydı, insanlar orada ölmeseydi, o kirli savaş orada olmasaydı, insanlar yerinden yurdundan olmasaydı, o insanlar burada gurbet ellerde değil vatanında, kendi topraklarında huzur, barış, refah içerisinde yaşasaydı da Avrupalıların bize sunduğu bu sus payından faydalanmamış olsaydık. Her şeyden önemlisi yöneticiliği bir tarafa bırakıyorum, bir insan olarak bu duygularımı paylaşmak istiyorum. FRITT II kapsamında Avrupa Birliği kaynaklarından Fransız Kalkınma Ajansı aracılığıyla temin edilen 17.17 milyon Avro hibe kapsamında yapım işinin yürütülmesi için İller Bankası’yla MESKİ Genel Müdürlüğü arasında Alt Finansman Anlaşması’nı imzaladık. Projenin uygulanmasına yönelik ihale hazırlıkları son aşamasında bulunuyor. Aslında uzun süredir çalışılan bir konu ama pandeminin de getirdiği etkiler özellikle mutlaka kendi bürokrasimizde de sıkıntılar var ama bu Avrupa kaynaklı, sınır dışı kaynaklı projelerin finansmanında da ona erişimde de o prosedürlerin işlemesinde de muazzam bir yavaşlık var. Çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Toplantıda da konuşmacılardan bazıları bunu dile getirdiler. Hem miktarı hem işin süratine eleştiri getirdiler. Umut ediyoruz bir an önce bu prosedürler tamamlanır, başta daha önce süratle yol aldığımız Mezitli bölgemizde az önce saydığım mahallelerimizi ilgilendiren içme suyu şebeke inşaatında başlatırız. Yıllardır süregelen ki burası daha çok önemli bir bölge, en önemli altyapı sorunlarına çözüm üretmek için de FRITT II kapsamında Fransız Kalkınma Ajansı aracılığıyla temin edilen Tömük-Arpaçbahşiş Kanalizasyon Atıksu Arıtma Tesisi Derin Deniz Deşarjı Projesi için 15 milyon Avro kredi ve yine Toroslar, Kazanlı ve Homurlu Mahalleleri Kanalizasyon Şebekesi Projesi için 7 milyon Avro hibe desteğiyle İller Bankası’nın koordinesinde gerçekleştirilecek olan projelerin hayata geçirilmesinde en önemli aşama olan İlbank & MESKİ Genel Müdürlüğü Alt Finansman Anlaşması’na imzayı koyduk. Böylece projeler için toplam 39.3 milyon Avro kaynak aktarılacak. Mersinimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.”