*Heyecansız bir yerel seçim sürecini yaşıyoruz. Çoğu hemşerimiz kimin aday olduğundan bile habersiz.

Aslında önümüzde kentimizin, daha doğrusu hepimizin geleceğini belirleyecek bir seçim var.

*Adayların projeleri ilan edilince bir heyecan duyabileceğimizi ümit ettik; ama maalesef bizleri etkileyen bir proje olmadı.

Rutin Belediye hizmetleri “proje” olarak tanıtılıyor.

Mersin gibi hiçbir ilde, hatta birçok ülkede olmayan zenginliklere sahip bir bölgeden vizyoner bir proje çıkarılamamasını anlamak mümkün değil.

Mersin’i tanımayan, dışarıdan gelen proje yapım firmalarının standart, neredeyse her il için hazırladıkları tip projeler…

Genelde batı ülkelerinin yer ve insanlarının olduğu kopya fotoğraflar.

Gelelim partilere…

*Cumhur ittifakında MHP’ lilerin canla başla çalıştıklarını görsek de, Ak Parti için durum böyle değil. Ak Parti tarafında yeterli çalışmanın ve adaya desteğin tam olduğunu söyleyemeyiz. Sanki her seçimde olduğu gibi Mersin kazanılmak istenmiyor düşüncesinin hakim olduğu izlenimi veriliyor.

İl örgütü, politik başarıyı genel parti çizgisine ve merkezi iktidarın başarılarına, Genel Başkanın ülke çapında yürüttüğü enerjik seçim çalışmalarına bağlamış durumda. Zaten her seçimde olan da bu değil mi?

*CHP ‘de de durum karışık : CHP bünyesinden çıkan “Bağımsız”lar  ve aday yapılmayınca başka partiden aday olan CHP liler önemli bir sorun teşkil ediyor. CHP içerisinde belediye başkanları, milletvekilleri ve parti yöneticileri arasında  ikbal ve gelecek  kavgaları sürüyor. Zaten parti içi iktidar mücadelesi konusunda uzman olan bu partimizde, acımasız kıyımlar ve ulu orta konuşulan haksızlıklar sonrasında, sandığa gitmeyeceğini söyleyen CHP’ liler anımsanmayacak bir rakamda…

*Sahada en çok çalışan, bölgenin her tarafına giden, önüne çıkan sayısız sorunu etkili bir telefon trafiğiyle hemen çözüme ulaştıran Ak Parti  MKYK üyesi ve eski Bakan yardımcısı Mustafa Sever dikkati çekiyor. Hem seçim çalışması yapıyor hem de bölgenin birçok sorununun yerinde çözülmesini sağlıyor.

Bu profiliyle de, hizmete dönük etkili bir politikacı kimliğiyle her parti çevresinden takdir topluyor.

*Seçim gününe az bir zaman kala İstiklal Marşının kabulü, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günleri bu yıl her zamankinden ayrı bir özenle kutlandı.

Birlik, beraberlik mesajlarının verildiği, milli duygularımızı güçlendiren bu etkinlikler seçim öncesi anlamlıydı.

*Bu arada, seçim ortamına gireli beri, Belediyelerin her gün yaptıkları yeni hizmetleri basından öğreniyoruz. İnanılmaz bir hizmet yarışı içerisindeler. İnsan 5 yıldır bunları neden yapmadılar? diye düşünmekten kendini alamıyor. Ama işte,  bu ilkel kurnazlığa da bir siyaset biçimi olarak yıllardır alıştık.

*Hiç olmazsa bu seçimler sonrasında, verilen sözlerle uygulamalar arasında kıyaslama yapalım; parti farkı gözetmeksizin verilen sözlerin takipçisi olalım; demokrasiye, oylarımıza sahip çıkalım ve siyaseti bir oyun olmaktan, demokrasiyi de reklam firmalarının oyuncağı olmaktan kurtaralım.

HHARUN ARSLAN….20 Mart 2024