Yerel seçimlere sayılı haftalar kala, siyaset kendi kanalında hızla akıyor; özellikle muhalefet kanadında, hatta ana muhalefetin içinde amansız bir cepheleşme hız kesmeden devam ediyor. Dolayısıyla, seçim sonucunu belirleyecek olan denge de bütün belirsizliğini koruyor. Özellikle aday belirleme noktasında kopan kıyamet henüz devam ediyor. Biz de şimdilik olan biteni izlemekle yetiniyoruz. Bazı aday tercihlerinde liyakatten öte parti içi dengelerin, hatta kişisel ilişkilerin bu ölçüde belirleyici olduğu pek görülmüş değil; dilerim kente hizmet açısından bir gerilemeye neden olmaz.

Bu süreçte hayat durmuyor; Mersin’de de sosyo-ekonomik devinim değişik düzeylerde devam ediyor. Kısaca şöyle:

*Mersin’de bulunan bütün Rotary Kulüplerinin düzenlediği “Meslek Hizmetleri” ödül töreni yapıldı.

Mesleklerinde başarılı olduğu işaretlenen, bilmediğimiz birçok kişiyi bu sayede tanımış olduk!

Maalesef yeterli duyuru ve davet yapılmadan, adeta örgütlerin kendi aralarında yapılan bir etkinlik oldu.

Kent dinamiklerinden neredeyse kimse yoktu.

Aslında bu kadar güçlü kulüplerin bir arada yaptığı bu önemli etkinliğin sönük geçmesini anlamak mümkün değil.

Ayrıca ödül verilen 12 kişinin içinde üçünün, neden böyle bir ödülü hak ettiğini anlamış değilim.

*Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenecek Mersin Turizm Fuarı  tanıtım toplantısı yapıldı.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Atasoy’u kutlamak gerek.  ilk defa Mersin Üniversitesinden bir yetkili, turizm konusunda kent yararına çalışmalar yapıyor.

Mersin’in birçok zenginliğini ortaya çıkarılmış; fuar için çok renkli bir program hazırlanmış.

Sn. Atasoy’un oğlu ile birlikte Mersin’in turizm zenginliklerini anlatan bir beste yapmaları da çok etkileyici idi.

Ayrıca, bir gün önce Rotary etkinliğinde bilgi sahibi olduğum, Meslek Ödülü alan çarık ustasından kendisine söz ettim; Fuara onun da katılımını sağlayacaklar.

*Her yıl olduğu gibi Ticaret Borsası’nın düzenlediği Dünya Bakliyat Günü kent dinamiklerinin büyük bir katılımıyla başarılı bir şekilde kutlandı.

Artık Ticaret Borsası Başkanı Sn. Abdullah Özdemir’in yaptığı her etkinliğin kusursuz olduğu biliniyor. Bu etkinlik de en ince ayrıntılarına kadar dikkatle hazırlanmış; kutlarım.

Evet; girişte not ettiğim üzere, yerel seçim çalışmaları çok hızlı ve heyecanlı olmasa da sürüyor.

Maalesef çağın, günün şartlarına uygun, gelişen teknolojiye paralel  bir seçim çalışması yerine, yine eski düzen, taşra işi  bir seçim çalışması sürdürülüyor.

Yüksek sesle anons yapan seçim otobüsleri ( ne faydası varsa ?) halkı rahatsız etmeyi sürdürüyor..

Adayların posterlerinin her yere asılması ve çöp konteynerlerine, elektrik direklerine yapıştırılması kentte utanç verici bir görüntü kirliliği yaratıyor.

Bundan sonra da herhalde, esnafı bıktıran ve anlamsız, kalabalık esnaf ziyaretleri başlayacak.

Soyut, kentte bir karşılığı olmayan sloganlar yerine, Mersin’in somut sorunlarına dönük inandırıcı hizmet programı henüz ortada yoktur.

Siyaset dili hâlâ 50 yıl öncesinin kofluğunu aşamıyor.

Oysa, meselâ sosyal medya diye bir imkân var; buradan kentin önemli sorunlarına dönük bir kamusal forum platformu oluşturulabilir; adayların halkla yüz yüze gelebileceği salon toplantıları yapılabilir; bölge ve mahalle ölçeğinde hizmet açıkları tartışmaya açılabilir vb…

Ama şimdilik seçim araçlarından yükselen anlamsız gürültülerle, sağa sola yapıştırılan el afişleriyle, bilbordlarda gülümseyen aday fotoğraflarıyla  yetineceğiz.

HARUN ARSLAN….15 Şubat 2024