Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan Barış Antlaşmasının 98. Yıl dönümü Yenişehir’de düzenlenen etkinlikle kutlandı.  Mersin Yenişehir Belediyesi, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu İMECE Grubu ile birlikte “98. Yılında Lozan ve Türkiye” konulu panel düzenledi.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Barış Salonunda düzenlenen panele Belediye Başkanı Abdullah  Özyiğit’in  yanı sıra CHP Mersin milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, CHP  Akdeniz İlçe  Başkanı  Semih Palamut, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile çok sayıda  davetli katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Konservatuar sanatçıları tarafından Atatürk’ün sevdiği türkülerin seslendirildiği etkinlikte ayrıca “İsmet İnönü ve Lozan” konulu belgesel de gösterildi.

 Emekli Amiral Türker Ertürk ve gazeteci yazar Ümit Zileli’nin konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mersin Şube Başkanı Adnan Gündoğdu yaptı.

Panel açılışında konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, böylesi önemli bir etkinliği Yenişehir’de yapmaktan son derece mutlu olduklarını söyledi.  Başkan Özyiğit, “Aramızda bulunan ve il başkanlığım döneminde de kendileri ile çalışmakta onur duyduğum İMECE grubu ile tekrar buluşmaktan ve  Kıymetli Türker Ertük paşamız, çok kıymetli Ümit Zileli hocamızı bu özel günde Yenişehir’de ağırlamaktan duyduğum gurur ve mutluluğu ifade etmek istiyorum” dedi. Başkan Özyiğit,”Emperyalistlere karşı masada kazanılan o büyük zaferi bize sağlayan başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun yol arkadaşı İsmet İnönü   ve diğer silah arkadaşlarını buradan sevgi, saygı ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olduğunu   belirterek, “Lozan, yanmış, yıkılmış Anadolu’nun tekrar diriliş belgesidir, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur.  Montrö Antlaşması ile tamamlanmıştır. O zaman da bunu yıkmak isteyenler olduğu gibi bugün de Lozan Anlaşması yerine Sevr’e dönmek isteyenler olacaktır. Bizler Cumhuriyet sevdalıları, Atatürk sevdalıları bunlara geçit vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünde ikinci yüzyılımıza ulaşacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürkçüler 100 yıl önce nasıl kurtardıysa biz de Türkiye’yi tekrar çağdaş, muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet olarak tüm dünya tarafından tanınmasını sağlayan bir antlaşma olduğunu ifade etti.

ADD Mersin Şube Başkanı Adnan Gündoğdu da Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e panelin düzenlenmesindeki desteğinden  dolayı teşekkür etti. Lozan Barış Antlaşması ile elde edilen hakların Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturduğunu ifade eden Gündoğdu, “Hiç kimse bugün Lozan’ı küçümseyerek aslında hedeflediği Atatürkçü düşünce sistemini ve laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkma hedefini asla ve asla gerçekleştiremeyecektir. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın biz Atatürkçüler kanımızın son damlasına kadar laik, demokratik Cumhuriyeti savunacağız, hak ettiği yere taşıyacağız” dedi. 

Açılış konuşmaların ardından emekli amiral Türker Ertürk ve gazeteci yazar Ümit Zileli’nin konuşmacı olarak katıldığı “98. Yılında Lozan ve Türkiye” konulu panel geçildi.