Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Jandarma Teşkilatı’nın 185. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Vali Pehlivan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Kanun Ordusu’ olarak ifade ettiği Jandarma Teşkilatımızın 185. kuruluş yıl dönümünü içten en iyi dileklerimle kutluyorum.

Bugün Jandarma Teşkilatımızın kuruluş yıl dönümünü hep birlikte icra ediyoruz. Tarihe baktığımızda Türk Ordusunun kuruluşu M.Ö. dönemlere kadar uzanır. M.Ö. 209 yılı düzenli Türk ordusunun kuruluşu olarak tarihi kayıtlara geçmiştir.

Geçen yüz yıllar bin yıllar içerisinde ordumuzun nice büyük başarılar elde ettiğini ve dünya tarihinde adını altın harflerle yazdırdığını hepimiz biliyoruz. Jandarma Teşkilatı, Türk ordusunun kurulduğu yıllardan bugüne ordu içerisinde yer almış ve askeri kolluk olarak vazifelerini yerine getirmiştir.

Jandarma Teşkilatı’nın ismi belki o dönemde Jandarma değildi ama zabit, subaşı veya diğer birtakım isimlerle kolluk vazifesini yerine getirdi. 14 Haziran 1839 yılında Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi (Askeri Kolluk Tüzüğü) ile resmi olarak Jandarma adını aldı, Nitekim bu tarih kuruluş tarihi olarak kabul edildi.

Evveliyatında ve kuruluş tarihi olarak kabul edilen yıllardan bu tarafa Jandarma teşkilatımız, özellikle kırsalda, Emniyet’in sorumluluk sahası içinde Emniyet birimleriyle, Mersin’imiz gibi kıyıda bulunan illerde Sahil Güvenlik Komutanlığıyla ve özellikle terörle mücadelede de Türk Silahlı Kuvvetleriyle iş birliği ve koordinasyon halinde memleketimizin asayiş ve güvenliğinin sağlanması konusunda canla başla görev yapmaktadır.”

Zorlu şartlarda mücadele ortaya konulduğunu ifade eden Vali Pehlivan; “Özellikle kırsalda yurdumuzun zorlu coğrafyalarında köylerinde, kırsal mahallelerinde, mezralarında, yaylalarında, dağında, taşında jandarmamızın, Jandarma personelimizin ayak izleri, emeği, alın teri, canı, kanı vardır. 40 yıldır vermekte olduğumuz terörle mücadele sürecinde Jandarmamızın ortaya koyduğu başarılı hizmetler ve kahramanca görevler her türlü takdirin üzerindedir.”

“Bu başarılara ve mücadeleye Kato, Cudi, Gabar, Tendürek Dağları şahittir. Bizler de Mülki idare mesleğini icra edenler olarak mesai arkadaşlarımız olan Jandarmamızın bu çalışmalarına, yurdumuzun doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde şahit olduk ve şahit olmaya da devam ediyoruz.”

“Kolluğun iki ana görevi ‘önlemek’ ve ‘yakalamak’ tır. Önlemek; adından da anlaşılacağı gibi hangi suç türü olursa olsun ortaya çıkmadan önce yapılacak çalışmalarla önlenmesini sağlamaktır. Diğer önemli başlık da suç eğer ortaya çıkmışsa bir an evvel aydınlanmasını sağlamak, faillerini yakalamaktır.

Olaylar, suçlar veya suça teşebbüsler, adli boyut kazandığında da Başsavcılıklarımızın,Savcılıklarımızın koordinesinde ve talimatları doğrultusunda yakalama ve olayları aydınlatma vazifesini yerine getirilmektedir.

Bu bağlamda, Mersin İlimizde, 
Jandarma Teşkilatımız, İlimizin var olan huzurunu, güvenliğini asayişinin korunması, daim kılınması ve bunu bozmaya çalışanlara asla fırsat verilmemesi, suç ortaya çıkmış ise de bunların bir an evvel aydınlatılması konusunda etkin, verimli ve başarılı hizmetler ortaya koymaktadır.

Zaman zaman Mersinli hemşehrilerimize, Mersin kamuoyuna güvenlik ve asayişle ilgili hususlarda günlük, haftalık, aylık, birkaç aylık periyotlar halinde açıklamalar yapıyoruz. En son İlimizde asayiş ve güvenlik hizmetlerinin son 5 ayını değerlendirdik.

“Suçun Adı Sanı Ne Olursa Olsun Çok Yoğun Bir Mücadele Var.”

İçişleri Bakanlığımızın koordinesi ve talimatları doğrultusunda bütün ilgili kolluk  birimlerimiz iş birliği içerisinde, Cumhuriyet Başsavcılığımızın da adli boyutuyla yapmış olduğu değerli katkılarla, gerçekten çok etkin bir mücadele verilmektedir. Oranları sayıları paylaşıyoruz. Asayişe ilişkin pek çok olayların çoğunda aydınlatma oranı 
 %100’dir. Bir çoğunda da %100’e yakındır. Bu konuda bugün Jandarma Teşkilatı yıl dönümü vesilesiyle başta Jandarma Teşkilatımız olmak üzere bütün kolluk birimlerimizi,Emniyetimizi,Sahil Güvenliğimizi tebrik ediyorum. İlimizdeki ve İlçelerimizdeki Cumhuriyet Başsavcılıklarımıza da teşekkür ediyorum.

Konuşmasının devamında Vali Pehlivan; “Çok şükür huzurlu, güvenli bir ülkede, huzurlu ve güvenli bir İlde yaşıyoruz. Bu huzurumuzu asla bozdurtamayız, huzur ve güvenliği bozmaya yönelik girişimlere, teşebbüslere asla fırsat veremeyiz. Çünkü vatandaşımızın devletinden beklentisi, öncelikle güvenliğinin ve huzurunun sağlamasıdir.

Jandarma Teşkilatımızın 185. yıl dönümünü bir kere daha içten en iyi dileklerimle kutluyorum. Daha nice uzun yıllar başarıyla, sağlık ve esenlik içerisinde bu vazifeleri yapmalarını diliyorum. Güçlü devletimiz, güçlü milletimiz, ‘Türkiye Yüzyılını’ inşa ederken kolluk birimi olarak Jandarmamız da asayiş ve güvenlik hizmetleri konusunda bugüne kadar olduğu gibi elbette bundan sonra da üzerine düşen vazifeyi en iyi şekilde yapacaktır.

Cumhuriyetimizin kurucusu, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Millî Mücadele Kahramanlarımızı, bugüne kadar vazife yaparken Şehit olmuş Jandarma teşkilatı mensuplarımızı,bütün Şehitlerimizi, Gazilerimizi, saygıyla, rahmetle, minnetle yad ediyorum.” dedi.

Törende, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy da konuşma gerçekleştirdi.

Programda; Jandarma Teşkilatı tarihçe ve video gösterimi yapıldı. Emniyet ve asayiş hizmetlerinde başarı gösteren 18 Jandarma personeli, Vali Pehlivan tarafından Başarı Belgesi ile ödüllendirildi. 

Vali Pehlivan tarafından, Jandarma Teşkilatında görev yapmış olup emekliye ayrılan ve halen Mersin’de ikamet eden emekli Jandarma personeline Teşekkür Belgesi takdim edildi. Programda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. İl Jandarma Komutanlığı Komandoları tarafından Harmandalı ve Zeybek gösterisi izlendi. İl Jandarma Komutanlığı Korosu ve Orkestrası tarafından müzik dinletisi icra edildi ardından Jandarma Marşı okundu.

Tören, Jandarma Teşkilatı’nın kuruluşunun 185. yıldönümü dolayısıyla kurulan ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan silah, araç, gereç ve teçhizatların bulunduğu stantların gezilmesiyle sona erdi. 

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene; Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış, Talat Dinçer ve Hasan Ufuk Çakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Kahveci, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz ve Kadir Okatan, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, Toroslar Kaymakamı Mehmet Soğukpınar, KKTC Başkonsolosu Zalihe Mendeli, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı V. Albay Zafer Çelik, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutan V. Albay Oğuz Eryılmaz, İl protokolü, jandarma teşkilat mensupları, Gaziler, Şehit Aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.