Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Mersin Şehitliği’nde yatan aziz Şehitlerimizi, İl protokolü ve Şehitlerimizin kıymetli aileleriyle birlikte kabirleri başında ziyaret etti.

Arife Günü vesilesiyle Mersin Şehitliği’nde düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. İl Müftüsü Aydın Yığman tarafından okunan duanın ardından Vali Pehlivan, Şehit kabirlerine karanfil bıraktı. Şehitlerimizin kıymetli aileleriyle görüştü, bayramlaştı, taziyelerini iletti.

Vali Pehlivan, Şehitlikte bulunan basın mensuplarına, Ramazan Bayramı’nın arife gününde aziz Şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ettiklerini, şehit aileleriyle bayramlaştıklarını ifade ederek; “Ramazan Bayramının arife gününde Mersin Şehitliğimizdeki, Şehitlerimizin kabirlerini Şehit ailelerimizle beraber ziyaretimizde dualar ettik. Başsağlığı ve sabır dileklerimizi ilettik.”

“Ramazan ayını hep birlikte idrak ettik, geride bıraktık.  Ramazan ayı, milletimiz için müstesna bir aydır. Medeniyet değerlerimiz içerisinde, hikmetleriyle, bereketiyle çok önemli ve kıymetli bir aydır. Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan ayı manevi duygularımızın daha da derinleştiği, çoğaldığı, yeşerdiği bir aydır. Ramazan ayında iftar sofralarımızı, başta ailelerimiz olmak üzere, akrabalarımızla, komşularımızla, çocuklarımızla, toplumumuzun her kesimiyle paylaştığımız bir aydır. Ramazan ayını, hikmetlerine uygun şekilde yurdumuzun dört bir yanında olduğu gibi azmetsin İlimizde de yaşamaya, yaşatmaya gayret ettik.”

Mersin İlimizde, huzurlu bir Ramazan ayı geçirildiğini ifade eden Vali Pehlivan sözlerine; “Şimdi de bayrama kavuştuk.  Ramazan ayı, adeta bir misafir gibi geliyor hepimizi kuşatıyor. Hikmetlerini, bereketini bırakıyor. Başta merhaba diyerek gelirken, sonunda da elveda ederek bayramla beraber gidiyor. Bayramlarda bu anlamda, medeniyet değerlerimiz içerisinde çok önemli, kıymetli yere sahiptir.  Bizim zenginliğimiz, hazinelerimiz arasında yer alıyor. Bayramlar bir sevinç, özellikle çocuklarımızın yüzünde bir tebessümdür. Bayramlarda yaşlılarımızda, evlatlarından vefa beklentisi oluşur.”  

“Ramazan ayı ve bayramlar paylaşma ve dayanışma duygularının çoğaldığı günlerdir. Bu Ramazan Bayramı da bugün olduğu gibi, başta aziz Şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz, akrabalarımız, komşularımız, yaşlılarımız,çocuklarımız,engellilerimiz olmak üzere toplumumuzun her kesimiyle iletişim kurmak, hatırlamak, hatır sormak için var olan günlerdir. Bayramlar, kırgınlıkların bertaraf edildiği, hoşgörünün, sevginin, saygının yaşatıldığı, yeşertildiği, çoğaltıldığı günledir. Bugünler vesilesiyle, insanlarımız birbirini ziyaret ediyorlar. Kabirleri ziyaret ediyorlar. Evlerde birbirlerini ziyaret ediyor. Bu olumlu duygular pekiştiriliyor.” şeklinde devam etti.

Ramazan Bayramı’nın İlimizde huzur ve güvenlik içerisinde geçmesi için her türlü tedbirin alındığını belirten Vali Pehlivan sözlerinin sonunda; “9 günlük tatil ve okulların da ara tatilde olması hasebiyle trafikte hareketlilik artıyor. Yurt içinde, şehirler arası trafik hareketlendiği gibi İlimizde de İlçeler arası yerleşim birimleri arasında trafik hareketleniyor.  Bayram sevincimiz hüzne ve acıya dönüşmesin. Bununla ilgili biz personel ve araç planlamasını yaptık. Bunu da siz kıymetli basın mensuplarımız aracılığıyla kamuoyuyla da paylaştık.”  

“Biz her türlü tedbiri aldık. Tedbir almak bizim görevimiz ama kurallara uymak da bütün vatandaşımızın, hepimizin görevidir,sorumluluğudur. Vatandaş olarak kurallara uyarsak, trafikte azami dikkatle hareket edersek, kurallara ve kuralı uygulayan görevlilere ve onların söylediklerine, trafik işaretlerine harfiyen uyarsak kazasız, belasız ve kayıpsız bir bayram geçirmiş oluruz.”

“Bugün bu vesilesiyle başta Mersinli hemşerilerimiz olmak üzere bütün Milletimize, İslam alemine hayırlı bayramlar diliyorum. Bu bayramın, bütün bayramlar da olduğu gibi sevginin, hoşgörünün, dayanışmanın artışına vesile olmasını diliyorum. Ramazan Bayramınız kutlu olsun.” dedi.

Programa, Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Burhanettin Kocamaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Kaymakamı Alp Eren Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Kâmil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, İl Protokolü, Şehit ailelerimiz ile Gazilerimiz katıldı.