Mersin’e birçok bürokrat gelir, görev sürelerini doldurur, sonra da Mersin’den ayrılırlar; çoğu da bir süre sonra unutulur.

Ama bazıları vardır Mersin’de yaptıkları güzel hizmetlerden, kente kattıkları değerden, dostluklarından unutulmazlar. Kimileri ile hâlâ irtibatımız vardır, sosyal medyadan da takip ederiz.

Bu unutmadığımız, güzel anılarla hatırladığımız kişilerden biri, Mersin’de Kuzey Kıbrıs Konsolosu görevinde bulunan Ayşen Volkan İnanıroğlu

Mersin’de görev yaptığı dönemde kent insanları ile yakın dostluğu, sempatik kişiliği, dost canlısı olması ile tanıdık.

Kentteki neredeyse tüm etkinliklere katılıp destek verdi. Kendisi ile sık sık sohbet etme fırsatım oldu. Özel ilgi gösterdiğim Kuzey Kıbrıs üzerinde çok konuştuk.

İzmir’e Başkonsolos olarak atandığını sevinerek öğrendik..

İzmir’e yolumuz düşerse mutlaka ziyaret ederiz ve kendisini de Mersin’e bekleriz.

Bu konuyu hangi vesileyle siz okurlarımla paylaşıyorum?

Bugünün şartlarında kendilerinin Mersin’de görev yapıyor olmasını isterdim.

Özellikle Sn. Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı  olduğu dönemde Mersin- Kuzey Kıbrıs ilişkileri ve işbirliği açısından Ayşen Volkan İnanılıroğlu önemli rol üstlenebilirdi.

Geçtiğimiz yıl Mersin’e gelen ve bir süre Mersin’de kalan Sn. Ersin Tatar’ın kentimize gösterdiği ilgi ortada; Önümüzdeki günlerde tekrar bir Mersin ziyaretinde bulunacak. Programı hazırlanıyor.

Bugün, bundan önceki Kuzey Kıbrıs yönetimiyle olduğundan çok daha fazla ilişki ve yakınlık kurma imkanımız var. Son yıllarda olağanüstü bir dinamizm kazanan dış politika konuları dışında, özellikle Doğu Akdeniz’de ortaya çıkan jeopolitik ve enerji odaklı meselelerde Sn. Ersin Tatar, ülkemizle tam bir mutabakat halindedir. Oysa önceki yönetim, hangi kirli hesapladır bilinmez, ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin faydası söz konusu olan hemen her başlıkta, Batının emperyal beklentileriyle uyumlu bir çizgi izliyordu. Öte yandan Mersin-KKTC ilişkileri de neredeyse ölü bir haldeydi. Sn. Ersin Tatar dönemi bu açıdan tam bir kırılma yaratmıştır ve hem ülkemizin genel politik kararlarıyla uyumda, hem de Mersin-KKTC ilişkilerinde çok kıymetli gelişmeler yaşanmıştır, yaşanmaktadır. Bu bağlamda, Mersin’deki KKTC Konsolosu çok önemli ve kritik bir konumdadır ve çok kıymetli gelişmelere vesile olabilirdi.

Ama maalesef bu konuda bir ilerleme kaydedilememiştir..

*                     *                     *

Ayşen Volkan İnanıroğlu’ndan önce görev yapan Zeliha Erden de anılarımızda sıcak bir yer tutmaktadır. Kendisinin de aynı şekilde başarılı bir görev süresi oldu.

Bu iki bürokrat sayesinde, görev sürelerince Kuzey Kıbrıslı yöneticiler Mersinlileri iyi ilişkilere alıştırdılar.

Kuzey Kıbrıs Mersin ilişkileri konusunda birçok yazı yazdım. Mersin’in sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan gelişmesine büyük katkı sağlayacak KKTC ile ilişkiler konusunda önerilerde bulundum analizler yaptım.

Bu konu ile ilgili hem Sn. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Meclis Başkanı Sn. Zorlu Töre hem de bazı Kıbrıslı yetkililerle görüşme imkanım olmasına rağmen, maalesef Mersin Kuzey Kıbrıs Büyükelçisi ile tanışma ve görüşme imkanını bulamadım. Daha önceki,  Konsolos düzeyinde (daha sonra Başkonsolos unvanı alan) Kuzey Kıbrıs temsilcileri ile alıştığımız yakın ilişkilerimizi bu dönem maalesef sağlayamadık.

Büyükelçiliğe gelen Kuzey Kıbrıs vatandaşlarının ve şehit ailelerinin de yeterli ilgi ile karşılanmadığını duyuyoruz.

Umarım Ayşen Volkan İnanıroğlu, Zaliha Erden gibi Mersin’de dost temsilcilerin görev yapacağı bir süreç başlar.

Ayşen Volkan İnanıroğlu’na yeni görevinde başarılar diliyorum.

Mersin olarak kendilerini, hep  kıymetli,güzel ilişkileriyle hatırlayacağız…

HARUN ARSLAN…..18 Temmuz 2022