Turunçgil üretiminin başkenti olan Akdeniz bölgesi için önemli bir sorun olan Akdeniz Meyve Sineğine karşı Mersin Büyükşehir Belediyesi, etkin mücadele için biyosidal uygulama yapıyor. Özellikle narenciye ürünleri başta olmak üzere tatlı meyve veren tüm ağaçlar için kalite ve verim düşüklüğüne sebep olan Akdeniz Meyve Sineği, yapılan ilaçlama ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Sorumluluk sahasında bulunan hal kompleksleri, çöp döküm sahaları, çöp konteynerlerine ilaçlama yapan Büyükşehir ekipleri, vatandaşların boş alanlara gelişigüzel bıraktığı bozuk narenciye ürünlerini de toplayarak, sinek oluşumunun önüne geçmeye çalışıyor. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Temizlik Şube Müdürlüğü İlaçlama Birimi, kent genelinde yaptığı ilaçlamalar esnasında turunçgil üretiminin başkenti olan Akdeniz bölgesi için önemli sorun oluşturan Akdeniz Meyve Sineği ile de mücadeleyi sürdürüyor. Narenciye ürünleri başta olmak üzere tatlı meyvelere konan ve ürünün kalitesi ile verimine zarar veren Akdeniz Meyve Sineği ilaçlama çalışmaları ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 

Belirli bir rutinde kent genelinde ilaçlama yapan ekipler, Akdeniz Meyve Sineğinin bulunabileceği alanları da sürekli kontrol ediyor. Sorumluluk sahasında bulunan Toptancı Hal Kompleksi’ndeki çöp konteynerleri ve meyve atıklarının toplandığı noktalar ilaçlanırken, vatandaşların boş alanlara gelişigüzel bıraktığı bozuk narenciye ürünleri de ekipler tarafından toplanarak bertaraf ediliyor. 

Ağırlıklı olarak turunçgil bitkilerinde görülen ve üreyen Akdeniz Meyve Sineği, mücadele edilmediğinde diğer meyve ağaçlarına geçerek yayılabiliyor. İhracat miktarının düşmesine neden olabilecek kadar ürüne zarar veren Akdeniz Meyve Sineği ile etkin olarak Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında mücadele eden ilaçlama ekipleri, yoğun mesai harcıyor.

ÜRETİCİLERİN, DÖKÜLEN MEYVELERİ TOPLAMASI MÜCADELEYE ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR

Hızlı bir şekilde yayılan ve mücadelenin oldukça zor olduğu Akdeniz Meyve Sineğinin ürememesi adına ilaçlamanın yanı sıra vatandaşların alacağı bazı tedbirler de çalışmalara katkı sağlıyor. Özellikle narenciye ağaçları bulunan üreticilerin ağaçlarında atık meyveleri bırakmaması ve dökülen meyveleri toplaması sineğin üremesini yavaşlatma noktasında önemli. Ayrıca narenciye ağaçları bulunan site sakinlerinin de büyüyen ve yere dökülen meyveleri toplaması, çöp konteynerlerine atması ya da toprağa gömmesi mücadeleye önemli katkı sağlıyor.

BAL: “AKDENİZ MEYVE SİNEĞİNE KARŞI BİYOSİDAL MÜCADELE VERİYORUZ”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nda İlaçlama Şefi olarak görev yapan Gazi Bal, Akdeniz Meyve Sineğinin; ürünün kalite ve verimini oldukça düşürdüğünü belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak bu sinekle mücadele için ilaçlama çalışmaları yaptıklarını söyledi. İlaçlamalar hakkında bilgi veren Bal, “Biz sorumluluk alanlarımızda yer alan hal kompleksleri, çöp konteynerleri, çöp döküm sahalarında, atıl durumda olan sebze-meyve atıklarına yönelik biyosidal mücadele yürütüyoruz. Rutin olarak bu tür alanları sürekli kontrol ediyoruz” dedi. 

Akdeniz meyve sineğinin artmaması adına vatandaşlara da bazı uyarılarda bulunan Bal, “Özellikle site içlerinde yaşayan vatandaşlarımızın, site içerisindeki meyve ağaçlarından yere dökülen meyveleri toplamaları bu mücadeleye çok ciddi katkı sağlayacaktır. Ayrıca tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilerimizden de özellikle ağaçlarında meyve atıkları bırakmamalarını rica ediyoruz. Çiftçilerimizin yere dökülen meyveleri toplamaları, mümkünse poşetlemeleri ve gömmeleri, gömemiyorlarsa da bunu bertaraf tesislerine iletmeleri de bu mücadeleye çok ciddi katkı sağlayacaktır” diye belirtti.