Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 8’inci Narenciye Festivali’nin önemine dikkat çekerek, “Festival, Mersin’in güzelliklerinin yakından görülmesine vesile olacak. Gündüz aktivitelerinin ardından, akşamları konserler ve sanatsal etkinlikler devam edecek. Mersin’i canlı ve enerjik günler bekliyor” dedi. 
Vali Pehlivan, Mersin Ticaret Borsası ve Festival İcra Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir ile birlikte festivalin yapılacağı alanı gezdi. Görevlilerle ve vatandaşlarla sohbet eden Pehlivan, basın mensuplarına yaptığı açıklamayla herkesi 12-13 Kasım’da düzenlenecek olan 8’inci Mersin Narenciye Festivali’ne davet etti. 
Festivalin yapılacağı Galatasaray Meydanı ve çevresindeki hummalı çalışmaların devam ettiğini dile getiren Pehlivan, “Turunçgil ve narenciye C vitamini, mineral ve lif deposu, Mersin de bir narenciye deposudur. Mersin de narenciyenin adeta başkenti. Özellikle limon üretiminde, Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 55’i ilimizde gerçekleştiriliyor ve Türkiye’de birinci sırada. Greyfurt, mandalina ve portakalda da Türkiye’de 2’nci ve 3’üncü sırada yer alıyor. Çok önemli bir potansiyel. Pandemi nedeniyle 2 yıldır bu festival yapılamıyordu. 2010 yılında başlayan süreç pandemide kesintiye uğramakla birlikte, bu yıl festivalin bütün paydaşlarıyla bir araya geldik. Geçmişte olduğu gibi valiliğin himayesinde bu yıl yeniden başlatma kararını aldık. Az süre kalmış olmasına rağmen, Ticaret Borsası Başkanımızın önderliğindeki komiteyle çalışmalar hızlandırıldı ve bugün nihayetlenme aşamasına geldi. Önümüzdeki 11-12-13 Kasım tarihlerinde Mersin Narenciye Festivali’ni gerçekleştireceğiz. Bu festivalimiz; Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Ticaret Borsası, Organize Sanayi Bölgesi, Tarım Müdürlüğümüz, AKİB gibi hem kamu kurumları hem de STK’ların katkı ve katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bu konuda hem işin mali külfeti hem de organizasyonu verilen desteklerle yerine getiriliyor. Ana çerçeve, bahsettiğim kurumların temsilcileriyle düzenlenen toplantılarda yapıldı ve işin sahadaki yürütümünü de Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Bey ve ekibi üstleniyor. Bütün ekibe teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
KONSERLER VE SANATSAL ETKİNLİKLER
Mersin’i hafta sonu güzel bir etkinliğin beklediğini vurgulayan Pehlivan, “Festival, narenciye üretiminde önde olan ilimizde hem il ölçeğinde dikkatleri çekmek, insan sağlığı için de önemli olan ürünlerin tanıtımını yapmak, insanların tüketimi daha bilinçli şekilde yapmalarını sağlamak, diğer yandan da insanların Mersin’e gelerek ilimizin güzelliklerini yakından görmesine, mutfağını tanımasına vesile olacak. Akdeniz’in kıyısında, Akdeniz’in turkuvazıyla Toroslar’ın yeşilini birleştiren bir noktadayız. Sayısız arkeolojik eserimiz var ki bunların her biri turistik değer ifade ediyor. Mutfağımız, kendine has lezzetler olan tantunisinden cezeryesine kadar tescilli ürünleri bulunmakla birlikte, ilimizde 81 ilin tamamından hemşerimiz olduğu için Türkiye mutfağını da burada tatma imkanı var. Festival bünyesinde gastronomiyle ilgili sunumlar da yapılacak. Belediyelerin ve sektörde paydaş olan kurumların stantları olacak, kültürel faaliyetler olacak. Halk eğitim merkezlerinin katılımı olacak, el emeği göz nuru ürünler sergilenecek. Konserler olacak, gündüz bir takım aktivitelerle birlikte akşamları konserler ve sanatsal etkinlikler devam edecek. Mersin’i canlı ve enerjik günler bekliyor” ifadelerini kullandı.
 
VATANDAŞA DAĞITILACAK
Festival kapsamında görücüye çıkan ejderha, balina, ahtapot, denizaltı, helikopter, maymun, uçak ve tren gibi figürlerin süslenmesinde canlı meyvelerin kullanıldığını anımsatan Vali Pehlivan, “Bu çok nadir, ülkemizde örneği olmayan bir uygulama. Burada kullanılan limon, greyfurt, mandalina ve portakallar kesinlikle ziyan edilmiyor. Bunlar vatandaşlarımıza dağıtılıyor. Şuanda da 100 ton civarında meyve kullanımı gerçekleşmiş. Kesinlikle bunlar ziyan edilmiyor, vatandaşlarımıza dağıtımı sağlanıyor, festivalin de bir hediyesi oluyor” şeklinde konuştu. 
Mersin’in 14’üncü Uluslarası Turunçgil Kongresi’ne de ev sahipliği yaptığını aktaran Pehlivan, şunları aktardı:
“Kongrenin hemen ardından festivali planlamak istemiştik. Kongreler bilimsel boyutu ön planda olan faaliyetlerdir. Dünyanın yaklaşık 30 farklı ülkesinden gelen biliminsanları, narenciye ve turunçgil üretimiyle ilgili bilimsel yaklaşımlar ortaya konuluyor. Sonrasında bunlar yayınlanacak. Devamında da misafirlerin festivale katılımı sağlanacak. Bilimsel çalışmanın akabinde kültür, turizm ve tanıtım boyutu olan bir festivalle bütünlük sağlanacak.”