​​Tarım Kanunu kapsamında oluşturulan 1. Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması toplantısı Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’nın katılımı ile Mersin’de gerçekleştirildi.

Mersin Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Mersin Valisi Sayın Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ak Parti Milletvekili Sayın Ali Kıratlı, Türkiye’nin ulusal tarım politikalarının belirlenmesindeki en etkin kurumları olan ve tarım kanunu kapsamında kurulan 9 Ürün Konseyi Başkanları, Sektör Temsilcileri ile Mersin Orman Bölge Müdürü Rifat Ataş katılım sağladı.

Bakan Yumaklı konuşmasında “Bakanlık olarak alacağımız bütün kararlarda mutlaka ama mutlaka sektörlerle konuşarak yapacağız ve yapıyoruz. Sektörün dününü, bugününü konuşacağız ama altını çizmek istiyorum asıl önemli olan yarınıdır. Çünkü gıda konusunun, gıda arz güvenliği konusunun artık ülkelerin milli güvenlik meselesi olduğuna dair hiç kimsenin herhangi bir şüphesi yok. ‘Sektöre sahip çıkmak’ diye bir kavram kullanılıyor. Ben onu kabul etmiyorum. ‘Sektörle omuz omuza vermek’ kavramını kullanıyorum. Tarımsal alan bakımından ve tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sıralardayız. Dünyada yine ilk 10 içerisindeyiz. Bunu daha çok üretime, ihracata çevirmek hem ülke insanımızın kazanmasına hem de ülkemizin gelişmesine katkıda bulunacak bu ticaretin gelişmesini sağlayacak her imkana sahibiz. Son 22 yılda da bu potansiyeli ortaya çıkarmak adına çok ciddi adımlar atıldı. Biz elbette güçlü Türkiye’nin yolunun, güçlü tarımdan geçtiğini her daim dile getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok yoğun ve önemli desteklerini alan bir bakanlığız. Bu konuda gerçekten kendisinin hem bilgi birikimi itibariyle hem bizlere destek itibariyle müteşekkir olduğumuz bir yönü var. Buradan da Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum” dedi.