2021 yılı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yangınlar açısından maalesef üzücü bir yıl olmuş ve büyük yangınlar yaşanmıştır.

2021 yılında Bölge Müdürlüğümüz genelinde 88 adet orman yangınında 9.661 hektar,

2022 yılında çıkan toplam 99 adet yangında 2.118 hektar,

2023 yılında çıkan toplam 82 adet yangında 898 hektar orman alanı zarar görmüştür.

3 yıllık zaman diliminde toplam 269 adet orman yangınında 12.946 hektar orman alanı zarar görmüştür.

Silifke İlçesi, Yeşilovacık Mahallesinde 29 Temmuz 2021 tarihinde çıkan orman yangınında 2.445 hektar ve 07 Eylül 2022 tarihinde çıkan orman yangınında 1.157 hektar olmak üzere toplam 3.602 hektar orman alanı zarar görmüştür.

Yangınların hemen ardından sahaların tekrar ağaçlandırılması için gerekli tüm çalışmalara başlanmış ve yoğun bir çalışma ile gerek arazi hazırlığı gerekse sahanın yeniden tesisi yönüyle çalışmalar tamamlanarak sahalarımızda ekosistem dengelerinin tesisi süreci başlatılmıştır. Şu anda bulunduğumuz muhitin çevresinde de büyük yangınlar olmuş, sahalardaki çalışmalar yılı içinde tamamlanmış ve çalışmaların bitmesinin ardından 2 yılı geçen süre içerisinde de bu gördüğümüz tablo oluşmuştur.

Yeniden orman tesisi ve ağaçlandırma çalışmalarında, Yeşilovacıkta yukarıda ifade ettiğimiz 3.602 hektar  sahada, yangından etkilenen yerleşim yerlerinin etrafında, ileride muhtemel yangınlarda canlı bir çit vazifesi görecek yöreye uygun yangına dirençli türler olan 391 bin adet keçiboynuzu, 34 bin adet badem, 202 bin adet servi, 24 bin adet fıstıkçamı, 35 bin adet zakkum, 5 bin yalancı akasya, 11 bin adet kuşdili, bin adet defne ve bin adet incir gibi gelir getirici türlerin dikimleri yapılmıştır.

Bölge Müdürlüğümüz genelinde 3 yılda yangından zarar gören toplam 12.946 hektar sahaya dikilen fidan miktarları toplamları ise aşağıdaki gibidir;

2021 yılında 583.500 adet,

2022 yılında 1.547.000 adet,

2023 yılında 2.056.000 adet olmak üzere, başta asli ağaç türümüz kızılçam ile beraber 79 farklı türde fidan dikimleri yapılmıştır.

Yangına dayanıklılığıyla bilinen bu fidanlar ağaçlandırma sınırlarına türüne göre 5-10 sıra şeklinde dikilerek gelecekte olabilecek yangın zararlarının en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca bu fidanlardan elde edilecek meyveler halkımıza sosyo-ekonomik fayda sunacak bir ürün üretimine de imkân sağlayacaktır. Dolayısıyla hem yangına karşı tedbir alınmış olacak, hem de köylülerimizde bu faydalanma imkânı karşısında ormanlarımıza daha fazla sahip çıkma yönüyle daha güçlü bir anlayış ortaya çıkacaktır.

Akdeniz iklim kuşağında bulunan bu sahaların asli ağaç türü olan kızılçamı, hem hızlı büyümesi yönüyle hem de ekosisteme kolay intibak etmesi yönüyle, biyolojisini devam ettirmek gibi teknik bir zorunluluğumuz da bulunmaktadır.

Sahanın diğer bölümlerine yukarıda bahsettiğimiz çalışmaların dışında asli ağaç türümüz olan kızılçamı ekim ya da dikim yoluyla tesis ederek sahaların tamamı ağaçlandırılmıştır.

Bu sahaların yeniden ağaçlandırılması sürecinde ayrıca yöreye uygun orijinli olan üstün nitelikli fidanlarla tesis edilen ‘’Endüstriyel Ağaçlandırma’’ sahaları oluşturulmuştur. Bu çalışmalar için toplam 1.209 hektar alanda etüt proje yapılmış 1.209 hektar alanda ’’Endüstriyel Ağaçlandırma’’ gerçekleştirilmiştir.

Bu bahsettiğimiz sahaların tamamında çalışmalar yıl sonuna ya da sezonun bitimine kadar tamamlanmış olup yanan alanlarımızdan kaybettiğimiz hiçbir saha olmamıştır.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak yangından zarar görmüş alanların ağaçlandırma çalışmaları hızla devam etmektedir. Tüm çalışma arkadaşlarımız ile bu süreci yakından takip etmekte ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için gayret göstermekteyiz.

Önümüzdeki günler içinde ülkemiz adına geçmişte yaşanan büyük orman yangınlarının bir daha yaşanmaması temennisi ile Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak, önümüzdeki yangın sezonunda vatandaşlarımızın daha duyarlı olmalarını ve en ufak duman gördüklerinde 112 acil çağrı merkezini arayarak yangın ihbarında bulunmalarını isteriz.