Mersin açısından bugüne kadar önemini yeterince kavramadığız” Kıbrıs”  konusunda,  yıllardır beklenen ve sonunda gelen iki  büyük  fırsat var:

*Türkiye ile ilişkiler açısından çok değerli olan, Türkiye’nin özellikle Doğu Akdeniz politikası ve Kıbrıs sorununun adil çözümü bağlamında  en uyumlu dönemin yaşanacağı Sn. Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı ;

*10 yıldan fazladır yapımı süren”Anamur’dan Kıbrıs’a su” projesinin son aşamasının da tamamlanmış olması.

Sn.Ersin Tatar’ın uluslararası ilişkiler ve güç dengeleri konusunda vizyoner kavrayışı, özel olarak da Kıbrıs sorununun çözümünde gelinen nokta itibariyle öngörülen  politikada Anavatan Türkiye ile tam uyumu, hem ülkemizin diplomatik başarıları, hem  Doğu Akdenizdeki zengin enerji kaynaklarının ulusal yararlara dönük sahiplenilmesi ve Kıbrıs düğümünde  2 devletli çözüme dönük anlayış birliği, Türkiye- Kıbrıs ilişkileri konusunda çok parlak bir süreci işaret ediyor.

Öte yandan, Sn Tatar’ın Başbakanlığı döneminde Mersin’e gösterdikleri ilgi, şimdi Cumhurbaşkanlığı sürecinde çok daha anlamlı, verimli bir düzeye taşınacaktır.

Oysa, üzülerek hatırlayalım:  Mersin, “adaya en yakın il” olmasına rağmen, Kıbrıs’la ilişkilerde çok geri kalmış; sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan çok daha verimli olabilecek uzun yılları gereğince değerlendirememiştir.

Kardeş bir ülkenin, Yavru Vatan Kıbrıs’ın Cumhurbaşkanı olmalarının yanında, köklü bir hemşerilik bağıyla da değer verdiğimiz Sn. Ersin Tatar’la gelen bu önemli fırsat Kıbrıs’ın, Mersin’in ve ülkemizin geleceği açısından kıymetle korunmalıdır,  değerlendirilmelidir.

Kıbrıs -Mersin ilişkilerinde ve  sayısız düzeyde gerçekleşeşebilecek işbirliğinde her açıdan ortak faydalar vardır.

Üniversite eğitimi, sağlık,spor, turizm, ticaret, liman  ve özellikle şimdi de tarım alanında önemli işbirliği yapılabilir.

Taşucu’dan kalkan Feribota ek olarak, Mersin’den feribot seferleri yapılabilir.

*                     *                     *

“KKTC Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni” geçtiğimiz haftalarda  yapıldı. Böylece,  10 yıldan fazla bir zamandır süren Anamur’dan Kıbrıs’a Su Projesi’nde mutlu sona gelindi.

Tam 11 yıl önce Başbakan R. Tayyip Erdoğan tarafından,”Anamur’da Kıbrıs’a Su”  sağlayacak Alaköprü Barajı’nın temelini atılmıştı.

O günkü köşe yazımın bir bölümü şöyleydi:

“Genelde yalnızca açılışlara gelen  Başbakan Erdoğan, böyle bir temel atma törenine katılarak bu projeye verilen önemi gösteriyor.

Aslında yıllardır konuşulan ve çok önceleri yapılması gereken bir projedir bu.

75 milyon metreküp su Kıbrıs’ta hem içme suyu olarak kullanılacak, hem de tarımda sulama amaçlı kullanılarak adanın tarım üretimini ve yeşil dokusunu arttıracatır.

Tarım Fuarı için Mersin’de bulunan Kuzey Kıbrıs Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile sohbet etme imkanını buldum. Güney Kıbrıs’ta deniz suyundan tatlı su elde etme tesisleri kurulduğunu, fakat buna rağmen Güney Kıbrıs’ın özellikle içme suyuna çok ihtiyacı olduğunu anlattı.

Kuzey Kıbrıs’a su ve elektrik verecek olan bu projenin bir kalkınma hamlesi yaratacağını ve refah seviyesini yükselteceğini söyledi.

Güney Kıbrıs’ta da su kaynaklarının daha az olduğunu biliyoruz.

Bu projeyleTürkiye’den sağlanacak su,  GÜNEY Kıbrıs toplumu için de çok kıymetli bir imkân olarak, Kıbrıs’ta barışın sağlanmasına da büyük katkıda bulunacaktır.

Su, Güneye de verilirse Kuzey Kıbrıs’ın elini güçlendirecektir. Avrupa Birliğine üye bir Kıbrıs’ın en yakın komşusu ve ticaret yaptığı yer Mersin’dir ve Mersin, Avrupa Birliği’ne sınırı olan bir kent olacaktır.

Bu barış suyu onlar Kıbrıs’ta her iki halkiçin yeni bir dönem açacak, en azından tarım yönünden bir atılım yapmalarını ve üretici olmalarını sağlayacaktır.”

                                                             (Harun Arslan Mersin Gazetesi 07. 03. 2011)

*                     *                     *

Kıbrıs tarımını, dolayısıyla ekonomisini geliştirecek Anamur’dan verilen su projesi,  ortak gelecek açısından çok önemli, anlamlı ve vizyoner bir adımdır.

Önümüzdeki dönemde Kıbrıs – Mersin arasında bir tarım çalışması ve bu zeminde çoklu bir işbirliği olabilecektir.

Yüzlerce kilometre uzakta arazilerde tarım yapan Mersinli müteşebbisler için, şimdi Kıbrıs su projesi  yeni fırsatlar ve işbirliği imkanları ortaya koymaktadır.

Bana göre “ Anamur’dan Kıbrıs’a boru hattı ile getirilen su projesi”, gerek teknolojik kapsamı ve çözümleri açısından, gerekse toplumsal kalkınma ve jeo-politik sonuçları açısından “ asrın projeleri “ arasındadır.

*                     *                     *

Kıbrıs’la ilgili bugüne kadar gereğince dikkate alınmayan yeni imkanlar, işbirlikleri, fırsatlar araştırılıp kentimiz ve Kıbrıs yararına öneriler yapılabilir.

Mersin’den bir çok dostumuzun daha Kıbrıs’ı görmediklerini üzülerek biliyorum; buna karşılık Mersin’den Ege ve batı Akdeniz’e tatile gidenleri anlamak zor…

Oteller özellikle İngiliz turistlerle dolu; ayrıca Kıbrıs’a yerleşmiş ve mülk sahibi olmuş çok sayıda İngiliz var. Peki Mersin’li yatırımcılar nerede?

Neden karşılıklı bir turizm köprüsü kurmayalım ve bunu cazip kılmak için kolaylaştırıcı şartlar getirmeyelim?

Neden Kıbrıslı kardeşlerimiz de iki saatlik bir deniz yolculuğu ile Türkiye’ye gelmesinler?

Ayrıca bugün bölgemizde yaşayan 10 bin Rus’u  düşünelim; onların da Kıbrıs turizmine katkı verebilmeleri için Mersin’den kolaylaştırıcı ve özendirici alt yapı çalışmaları niçin yapılmıyor?

Mersin kent merkezinden de deniz otobüsü seferlerinin başlaması için girişimde bulunulabilir.

Deniz otobüsleri ve feribotlar küçük dokunuşlarla daha konforlu hale getirilebilir.

Önümüzdeki günlerde KKTC.Cumhurbaşkanlığı’nın davetlisi olarak Kıbrıs’a bir inceleme gezisi yapacağım ve yetkililerle görüşeceğim.

Mersinli iş insanlarımızın önerilerin, iş tekliflerini ve bağlantı imkânlarını ileteceğim.

Sonunda Kıbrıs- Mersin işbirliğinin gelecekte karşılıklı sağlayacağı imkanları görmeyi ümit ediyorum.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar’ın vizyoner yönetim  iradesi,ulusal ve uluslararası politikada Anavatan’la tam uyumlu değerlendirmeleri, özellikle Doğu Akdeniz’deki ulusal enerji bağlamında stratejik mutabakat çok değerlidir; Türkiye ve KKTC için hayatîdir.

Mersin ise bu anlamlı ve çok katmanlı ilişkilerde çok verimli bir kavşaktır. Lojistik başta olmak üzere, hemen her alanda çok başarılı olan Mersin’li yatırımcılar, iş insanları  için KKTC, dinamik bir gelecek vaat etmektedir. Eksik olan, bu geleceğe dönük kestirimler, dolayısıyla projelendirme ve işbirliği için alt yapı oluşturmaktır.

Bu arada Kıbrıs su projesinin önemini kavrayan ve Mersin ile iyi ilişkileri olan narenciye konusunda Cypfruvex Genel Müdürü Cemal Redif’in de önemli katkıları olacaktır.

Yine Mersin ile Kıbrıs arasında adeta bir köprü görevi gören değerli Mudahar Akar beyi de unutmuyoruz.

Umarım burada gösterilen çabalara henüz bağlantımız olmayan Mersin Kıbrıs Başkonsolosluğu da duyarsız kalmaz.

Şimdi süreç, bu eksikleri giderici işbirliği için varolan tarihsel imkanları, fırsatları kullanmaya dönüktür. Kıbrıs’a yapacağım inceleme gezisi dönüşünde, bütün bunlara ilişki yaklaşımları, yeni fırsatları önerileri ve değerlendirmeleri bütün ayrıntılarıyla siz okurlarıma   sunmaya çalışacağım..