Mersin Mobilya Ev Aksesuarları Fuarı ve Çukurova Mobilya Kent Projesi tanıtımının yer aldığı 4. MERMOB toplantısı gerçekleştirildi.

Mersin Mobilya Sanayicileri İş İnsanları Derneği (MERMOB) Toplantısına Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sever, Akdeniz Ağaç ve Orman Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Tarık Ciğer, İç Mimarlar Odası Mersin Şubesi Başkanı Burçin Köksal, Mermob Derneğinin Kurucu Başkanı Sadık Özkan ve yönetim Kurulu üyeleri ile Mobilya üreticisi sanayiciler katıldı.

Toplantıda konuşan MERMOB Yönetim Kurulu Üyesi Eylem Özdoğan Aybar Çukurova Mobilya Kent Projesi hakkında detaylı bir sunum yaptı.

Aybar sunumunda şu ifadelere yer verdi:

Yaklaşık 57 bin m² arsaya düzensiz yerleşmiş farklı m2 lerde atölyelerden oluşmaktadır. Ancak kurulu olan bu sanayi sitesinin yapısı oldukça eskidir ve şehir içinde kalmıştır. Yerleşkenin şehir dışına taşınması ve işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte sanayi altyapısının oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut yerleşkede ana ve ara yol mesafeleri, otopark, ortak sosyal alanlar,..vs, ihtiyaca cevap vermemektedir.

Projemizdeki hedeflerimiz sırası ile proje yerleşkemiz şöyledir;

Projemizde, planlı ve denetimli yapılaşma sağlayarak çevre sağlığına ve şehrin planlı gelişmesine katkıda bulunmak, bölgenin kalkınmasını teşvik etmek, birbirini tamamlayıcı üretim yapan işletmeleri aynı site içinde toplayarak, verimliliği ve kar artışını sağlanmaktır.

Projemizde günümüz teknolojisini ve otomasyon (enerji tasarrufu yapan yüksek verim alınabilen tam donanımlı üretim makinaları)sistemlerini kullanmayı hedeflemekteyiz. Gündemimizde, daha fazla söz edilen yapay zeka artık mobilya sektörüne de giriş yapacak. Bu kurulumu henüz proje aşamasında konuşlandırmak aslında ilk hedefimizdir. Teknolojinin yenilikleri ile donanmış kuruluşların bulunacağı bu toplulukta hedefimiz Mersin dışında üretim yapan firmaları da aramızda bulundurmak daha güçlü, ihracata yönelik üretimlerin sağlanmasıdır. Yapay zeka, tasarım sürecine yardımcı olmanın yanı sıra mobilya üretiminde, yapay zeka destekli makinelerle, elle gerçekleştirilmesi karmaşık tasarımların imalatlarının daha kolay  gerçekleşmesine olanak sağlayarak, tasarımcıların sıradışı mobilya yaratmasına olanak tanıyacaktır. Örneğin tüm tesis Yapay zeka algoritmalı yangın ve duman algılama kameraları ile desteklenecektir.

Yerleşkeyi, Mobilya Kent girişine paralel, mobilyanın bitmiş hali sunulan şık vitrinli, vizyonlu mobilya mağazaları ile karşılamayı uygun gördük.

Girişin iki yanında, dik axlarda ana yolllarımız, giriş orta merkezde her türlü ihtiyaca cevap veren avm ve otoparkı mevcuttur.

Hemen akabinde küçük atölyeler bulunmaktadır. Atölyeler yaklaşık 200 adet olup her biri zemin oturumu 500 er m2 lik istenildiğinde arka veya yan atölye ile birleşebilme imkanı vardır. Her bir atölye ebatı 20mtx25 mt kapalı alanı olup önde kendine ait açık 10mt alan ve 2 mt yaya yolundan (alt yapıda kullanılacak alandı) sonra karşı ada ile arasında 12mt ara araç yolundan  oluşmaktadır. Atölyeler arasında da yangın vs. sebeplerden ötürü yangın kaçış koridorları tasarladık.

•             ORTA MERKEZ – ORTAK BÖLÜMLER

•             1-SİTE İDARİ VE SOSYAL TESİS ALANI

•             2-BANKALAR, BERBER, LOKANTA,

•             3-CAMİ ALANI

•             4-EĞİTİM ALANI-MESLEK EĞİTİM OKULU

•             5-İTFAİYE ALANI

•             6-KANTAR

•             7-SAĞLIK OCAĞI ve ECZANE ALANI

•             8-OTEL

•             9-Park, yeşil alan -spor alanlarından oluşmaktadır.

•             10-GES ALANI

•             11-AKARYAKIT İSTASYONU

•             12-OTOPARK ALANINDA ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARI(HER ATÖLYEDE ŞARJ ÜNİTE ALT YAPISI BULUNACAKTIR.)

•             13-SANAYİ SİTEMİZİN İÇİNDE KATI ATIK VE GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILACAK ORMAN ÜRÜNLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ İLE İLGİLİ TESİS OLACAKTIR.ÇEVRE DOSTU SANAYİ SİTESİ İÇİN BU KONUYU DA ÖNEMLİ BULUYORUZ.

Sektörde yetişmiş personel sıkıntısı her geçen gün daha fazla hissedilmektedir.

Ayrıca  Sektörde branşlaşmaya da yol açmayı önemli görüyoruz.

Ev mobilyalarının yanı sıra, hastane, otel, yat mobilya tasarımları ve üretimlerinin yapılabilmesi ve markalaşarak yurt dışında güzel işler yapması sektörün eğitimli insanımızla mümkünlüğünden yola çıkarak;

Projemizde, Eğitim alanı , Meslek Yüksek Okulu Ve ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ içerisinde workshopların, sergi alanı gibi öğrencileri mesleğe özendirici ve vizyon katacağı zanaati sanatla ve teknoloji ile buluşturacağı mekanlar oluşturduk. Örneğin bir müzik aleti imalatının da yapılabileceği ve dünya pazarında yer alacak atölyelerin de oluşmasını hedefledik.

8-Arka bölümde daha büyük atölyeler yer almaktadır. Yaklaşık 50 adet herbiri zemin oturumu 7500 m2 kapalı alanlı olacaktır.

9- Fizilibiliteye nasıl uygun olur ise Ges alanı çatılarda ya da ayrı bir mekanda düşünülecektir.

10-Yerleşkenin ihtiyaçlarından yola çıkarak hazırladığımız projemizde mağazalarda, atölyelerde yaklaşık en az 7000 kişiye, ortak alanlarla bilikte toplam en az 10 bin kişiye istihtam sağlanacaktır.Çalışanların İş sağlığı ve  güvenliği ön planda olacaktır.

11-Bu proje için 100 hektar (1000000 m2) lik bir araziye ihtiyaç duyulmaktadır.

Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sever de konuşmasında Çukurova Mobilya Kent Projesi’nin kente katma değer yaratacağını belirterek bu projenin gerçekleşmesi için gerekli tüm desteğin verileceğini söyledi. Sever, konuşmasında Mersin’in projeleri olan Çukurova Havaalanı, Çeşmeli Taşucu Otoyolu projelerine değindi. Havaalanında sona gelindiğini ve açılışın gerçekleştirileceğini söyledi. Sever, Mersin’i daha iyi yerlere taşımak için çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda ayrıca 19-28 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Mersin Mobilya Ev Aksesuarları Fuarı’na tüm Mersin halkı davet edildi.