Mersin Devlet Opera ve Balesinin büyük beğeni toplayan ve biletleri önceki gösterimlerinde de günler öncesinden tükenen “Muhteşem Gatsby” 2 Nisan 2024 Salı saat 20:30’da Opera Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

20. yüzyılın en önemli yazarlarından F. Scott Fitzgerald’ın  baş yapıtı olan  “Muhteşem Gatsby”de gizemli genç milyoner Jay Gatsby ile saplantılı şekilde aşık olduğu Daisy Buchanan arasında geçen olaylar, bir başka roman karakterinin gözünden (Nick Carraway) anlatılır. Romandaki aşk temasının ekseninde “Caz Devri” tasvir edilmektedir. Eser edebiyat dünyasının klasikleri arasında yer almakla kalmamış, bir çok kez beyaz perdeye ve sanatın diğer alanlarına uyarlanarak da herkes tarafından bilinen bir üne kavuşmuştur.

 Muhteşem Gatsby, bale uyarlaması ile Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde hayat buluyor.  G. Gershwin’in harika müzikleri, jazz solistinin vokal tınıları, jazz piyanistinin virtüözite isteyen yorumları, neo-klasik jazz adımlarının stilize edildiği koreografisi ve  “Jazz Devri”  döneminin yansıtıldığı  dekor ve kostümleriyle  heyecanlı, sürükleyici bir teatral anlatıma kavuşan “Muhteşem Gatsby”, bale olarak Mersin’de sahnelenecek.

Koreografisi ve librettosu ödüllü koreograflarımız A.Volkan Ersoy ile  G. Armağan Davran’a  ait olan “Muhteşem Gatsby” balesinin  müzik düzenlemeleri  Aytuğ Ülgen tarafından yapıldı. Eserin orkestra şefi Aytuğ Ülgen olacak.

Dekor tasarımı  Özgür Usta’ya , kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye  ve  ışık tasarımı  Tarı Deniz’e ait olan “Muhteşem Gatsby” balesi, 2 Nisan 2024 Salı saat 20:30’da Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek, biletler Opera Gişesinden, https://www.biletinial.com adresinden ve Sanat cepte uygulamasından temin edilebilir.