Geçen hafta kaçırmış olabileceğiniz tüm haberlere ilişkin Rosatom derlemesi. 2021 Doğu Ekonomi Forumu’nda önemli anlaşmalara imza atıldı.

MegaScience. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Çin ve Fransa ile çok amaçlı hızlı nötronlu nükleer araştırma reaktörü (MBIR) konusunda ortak çalışma yürütülmesinin görüşüldüğünü ifade etti. Bu benzersiz reaktörün 2028 yılında faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Sahadaki kurulum çalışmaları, planlanan takvimin bir yıl ilerisinde olmak üzere devam ediyor.

Enerji Depolama. Rosatom bünyesindeki RENERA ve Kaliningrad Bölgesi Hükümeti arasında, lityum iyon piller ve enerji depolama sistemleri için tesis inşa edilmesi konusunda anlaşma imzalandı. Rosatom’un iştiraki Güney Kore merkezli lityum iyon pil üreticisi Enertech International A.Ş, söz konusu projenin teknoloji ortağı olacak. Tesisin 2026 yılında hayata geçirilmesi ve tam üretim kapasitesinin, üretilen pillerin toplam enerji hacmi doğrultusunda yılda en az 3 GWh olması bekleniyor.

Katkı teknolojileri. Rosatom, bir ilke imza atarak katkı teknolojileri kullanan nükleer buzkıranların güç santralleri için bir ayırma elementi prototipi üretti. Geliştirilen tasarım, yüzer güç ünitelerinin projelerinde de uygulanabilme özelliği taşıyor. Katkı teknolojilerinin kullanılması, üretim süresini ortalama dört kat azaltacak.

Nükleer yakıt döngüsü. Rosatom’un bir parçası olan Electrochemical Plant, bu yıl uranyum zenginleştirme için yeni nesil gaz santrifüjlerinin üçüncü üretim bandını piyasaya sürdü. 2021 yılında toplamda beş bant santrifüjün piyasaya sürülmesi planlanıyor. Electrochemical Plant, nükleer santral yakıt demetleri, duraylı ve radyoaktif izotoplar ile diğer ürünler için düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum üretiyor.