Sosyal belediyecilik anlayışı ile öncelikli olarak dezavatajlı grupların ihtiyaçlarını giderecek hizmetleri hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Engelsiz Yaşam Parkı ile hem özel gereksinimli çocukların hem de ailelerin hayatlarında fark yaratmayı sürdürüyor. Engelsiz Yaşam Parkı’na geldikten sonra hem kızının, hem de kendisinin hayatının değiştiğini söyleyen isimlerden biri de anne Elif Güneş. 

Bir yıldan beri Ataksi rahatsızlığı olan 25 yaşındaki kızı Ezgi Güneş ile birlikte Engelsiz Yaşam Parkı’na gelen anne Elif Güneş, dekoratif el sanatları kursuna katılarak yatkın olduğu el işini geliştirdi. Çevresi tarafından yaptığı ürünlerin beğenilmeye başlamasıyla birlikte sipariş alan anne Güneş, şimdilerde sevdiği el işini kazanca dönüştürmenin ve aile bütçesine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor. 

Sosyal belediyecilik anlayışı ile öncelikli olarak dezavatajlı grupların ihtiyaçlarını giderecek hizmetleri hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentte fark yaratmaya devam ediyor. Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Engelsiz Yaşam Parkı’nda özel gereksinimli çocukların fiziksel, ruhsal ve psikolojik yönden gelişimlerine katkı sunan Büyükşehir, çocuklarını merkeze getiren annelerin de faydalanabileceği kurslar açıyor.  Bir yıldan beri Ataksi rahatsızlığı olan 25 yaşındaki kızı Ezgi Güneş ile birlikte Engelsiz Yaşam Parkı’na gelen anne Elif Güneş, dekoratif el sanatları kursuna katılarak, yatkın olduğu el işini geliştiren isimlerden biri. 

Makrome malzemelerden yaptığı çanta ve sepet gibi ürünlerin çevresi tarafından beğenilmeye başlamasıyla birlikte sipariş alıp satış yapmaya başlayan anne Elif Güneş, emeklerinin kazanca dönüşmesinin mutluluğunu yaşıyor. Aldığı siparişlerle birlikte aile bütçesine katkı sağlayan Güneş, istemenin ve azim göstermenin başarıya dönüşeceğini göstererek, herkese örnek oluyor. Kızının rahatsızlığından dolayı dışarda çok vakit geçiremeyen anne, yaşadığı zorlukları diğer annelerle de paylaşarak moral bulduğunu, Engelsiz Yaşam Parkı’nın ise adeta 2. evi haline geldiğini ifade ediyor.

GÜNEŞ: “ARKADAŞLARIYLA BURADA OLMAK, KIZIMI MUTLU EDİYOR”

Kızının hem Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’ndan, hem de Engelsiz Yaşam Merkezi’nden faydalandığını kaydeden anne Elif Güneş, “Kızımı arkadaşları çok seviyor. Ataksi rahatsızlığı sebebiyle yürümesinde problemimiz var. Buradaki aktivitelere aslında fazla katılamıyor, ama yine de arkadaşlarıyla olmak O’nu mutlu ediyor. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde de bilgisayar kursu alıyor. Ben Engelsiz Yaşam Parkı’ndan ayrılamıyorum. El işini yapmayı da çok seviyorum” diye konuştu. 

Anne Güneş, el işi sayesinde kazanç sağlamasının da önemine değinerek, “Şimdiye kadar pek fazla çanta yapmamıştım ve hocamdan öğrendim. Emeğim boşa gitmiyor ve kazanca dönüşüyor. Hem aileme katkı oluyor, hem de bir şeyler başardığım için beni mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

“BURASI ADETA 2. EVİM GİBİ OLDU”

Özel birey çocukların, anneleri ile bir arada olmasının da çok önemli olduğunu ifade eden Güneş, çocuklarının farklı rahatsızlığı olan annelerin birbirlerini daha iyi anladığından bahsederek, “Engelli anneleri fazla bir yere gidemiyor. Burada kendimizi rahat hissediyoruz. Çünkü birbirimizin sorununu anlıyor ve aynı şeyleri yaşıyoruz. Engelsiz Yaşam Parkı’na 1 yıldır geliyoruz ve burası adeta 2. evim gibi oldu” dedi.