Bayramın sonrasında, Büyükşehir Belediyesi açısından iki sevindirici haber yayımlandı:

*“Mersin Plajları Bayramda cıvıl cıvıldı”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği plajlar, bayramda tatilci akınına uğradı. Mersin’e gelen binlerce tatilci, Büyükşehir’in işlettiği 3 mavi bayrağa sahip 12 halk plajını tercih etti. 

*“Büyükşehir’in Konserleriyle karnaval havasında bir Bayram yaşandı”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 13 ilçede, toplam 35 noktada düzenlediği ‘Bayram Konserleri’ ile vatandaşlar doyasıya eğlendi. Mut’tan Çamlıyayla’ya, Tarsus’tan Anamur’a kadar şehrin dört bir yanında düzenlenen konserler sayesinde Mersin’de karnaval havasında bir bayram yaşandı.

Büyükşehir Belediyesi açısından sevindirici bulunan bu haberlere, biraz farklı perspektiften bakalım:

Olumlu bulunarak servis edilen bu iki olgunun, aslında çok kaygı verici olduğunu anlıyoruz:  Mersin vakaların en fazla artan illerin başında gelmişti!

Vakalar hızla artıyor; daha da tehlikeli boyutlara ulaşacak gibi görünüyor.

Pandemiyle mücadele konusu neredeyse devlete havale edilmiş; özellikle belediyeler kendi alemlerinde !…

Salgının başladığı günden itibaren toplanmaya sebep olacak etkinliklerden kaçınılması gerektiğini sıklıkla yazılarımda belirttim.

Durmak bilmeyen etkinlikler ve özellikle müzikli programlar ara vermeden sürdü.

Kültür Park’ta yapılan müzikli eğlencelerin dışında Belediye bünyesindeki müzik grupları da Mersin’in her bölgesinde sayısız konser verdiler…

Aferin onlara!

Duyarsızlık, ne acıdır, Bayram döneminde de devam etti: Hem konserlerde hem de deniz kıyılarında daha büyük kalabalıklar oluştu.

Bunun olumsuz sonuçları görülmeye başlandı ve önümüzdeki günlerde maalesef daha çok görülecek.

Salgın dolayısıyla işini kaybeden, ekonomik durumu bozulan, birçok sorunlarla mücadele etmek durumunda olan insanlarımız Bayramı bayram tadında kutlayamadılar. Onlara eğlence yerine özellikle maddi destek gerekti.

Büyükşehir Belediyemizin elinden geldiğince gıda desteği verdiğini biliyoruz.  Özellikle Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bu dönemde çok değerli hizmetler de bulundu.  

Fakat zaten sıkıntı içerisinde yaşadığımız bu dönemden sonra önümüzdeki günlerimizi daha rahat geçirilebilmek için biraz daha sıkıntılara katlanmamız gerekiyor.  

Günlerce dışarı çıkılması kısıtlandı. Bir süre daha denize girmeden, konser izlemeden zaman geçirebilirdik.

*                     *                     *

Bugünlerde orman yangınlarından dolayı canımız yanıyor. Belediyelerimiz de  canla başla hem söndürme çalışmalarında hem de halka yardımda çok yararlı oldular.

Kısa bir zaman sonra yangınının izleri unutulunca, yeniden eğlence ve konserler başlayacak.

Salgın önümüzdeki günlerde daha da artacak.

Oysa, bu kadar zamanı eğlencesiz geçiren halkımız bir süre daha buna katlanabilir.

Artık bu konserlerden bir süre vaz geçilmelidir.

Önümüzdeki günlerde yapılacak tüm müzikli eğlencelerde pandemi açısından anlamsızdır Aşılama için devlet çırpınıyor. aAşılamayı teşvik için televizyonlarda kamu spotları yayımlanıyor. Belediyelerde buna daha fazla destek verebilirler. Artık bir çöplüğe dönüşen sosyal medyada ruh hastası yığınla kullanıcı saçma sapan, yalan notlarla aşı karşıtlığına devam ediyor.

Bu bağlamda herkesin, ama özellikle de belediyelerimizin uyarıcı olması, olabildiğince aşılamaya destek olması gerekirken ve her gün 50-60 insanımız ölürken, bu müzikli eğlenceler ne oluyor?

 Kaldı ki, bu zararlı israf için harcananlar, zor durumda olan halkımızın ihtiyaçları için kullanılabilir.

Daha makul, daha pratik ve daha sağduyulu olalım; salgın hepimizin hayatını etkiliyor ve uzadıkça uzuyor. Buna ilişki olarak özellikle belediyelerimizin örnek bir tutum alması gerekiyor; gereksiz harcamalara neden olan ve pandemiyi azdıran etkinliklere lütfen bir süre daha ara verelim.

HARUN ARSLAN…..02 Ağustos 2021