Çok içten ve zengin bir sohbet imkânı bulduğum değerli konuğumuz hakkında kısaca bilgi vermek isterim:

Genel Başkan Sn.Anar Esedli hukuk ve sosyoloji eğitimi almış,  batıyı iyi tanıyan,  kendi ülkesinin sorunları ve imkânları üzerine vizyoner analizler yapan,  son derece donanımlı bir siyasetçidir.           

Daha tanışmanızın ve konuşmanızın ilk dakikalarında, kendisinde bir lider ruhu olduğunu hissediyorsunuz. Bu özellik “  Parti Genel Başkanı” makamında olan bir siyasetçi için çok önemlidir ve asla sonradan kazanılamaz .

Özünde bu nitelik olunca, kişinin bunu geliştirmesi ise kendi elindedir.

Sn. Esedli, insanlarla çok çabuk iletişim kurabiliyor ve hemen  muhatabına güven veren doğallığı ve samimiyeti hissediyorsunuz.

Konuştukça çok geniş bilgisini, ilgi alanlarını öğreniyorsunuz. Müzik merakı, opera sevgisi, kitap okuma alışkanlığı ortaya çıkıyor.

Özellikle, Türkiye üzerine her ayrıntıda bilgi sahibi…

Bu arada da tutkulu bir Atatürk hayranı olduğunu söylemeliyim.

Engin gönüllü kişiliği, karşısındakilerin kendisine saygıyla daha yakınlaşmalarını sağlıyor.

Sn.Anar Esedli uzun yıllar ticaretle uğraşmış; daha sonra siyasete girmiş. Siyasete girmeden önce ticari hayatı tanımak ve burada başarılı olmak çok önemlidir. İnsan ilişkilerinde saygı ve güvene dayalı bir kimlik gelişir.

Toplumsal hayat, kurallar ve yasaların ötesinde, kültüre ve geleneğe kök salmış değerler üzerinden yürür. Bu nedenle, başarılı bir iş hayatında edinilen bilgi ve deneyimler daha sonra siyasi hayatta başarının önünü açar.

Çevremizde siyaseti, siyasetin iç oyunlarını, işleyişini iyi bilen ama halkı, yöreyi ve özelliklerini yaşayarak tanımayan siyasetçilerin çoğu yerde hata yaptıklarına ve başarısız olduklarına şahit olmuşuzdur.

Bu anlamda, başarılı iş hayatı, Sn. Anar Esedli ‘ye gelecekteki başarıları için önemli bir basamak olacaktır.

*                     *                     *

TURAB (Türk- Arap İşadamları Derneği) ile görüşmek istemelerine rağmen, bu sağlanamamış.

Kendilerine bunun çok önemli olduğunu ve yukarıda sözünü ettiğimiz amaçlar için yararlı olabileceğini belirttim.

Bu görüşümü dikkate alarak, sırf TURAB Başkanı ile görüşmek için Mersin’de kalış sürelerini uzattılar.

İsim olarak Arap İşadamları sözü geçse de, TURAB misyon olarak içinde Azerbaycan’ın da olduğu  7 Türk Cumhuriyeti ve 22 Arap ülkesi arasında kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin ekonomik ve ticari bağlamda gelişmesini ve uluslararası platformlarda ticari ve ekonomik anlamda dayanışmasını, ortak çıkarlarını desteklemeyi temel edinmiş bir sivil toplum örgütüdür.

Üstelik bu dernek yalnızca Mersin’e özgü yerel bir dernek değil; merkezi Mersin olan, ancak bazı büyük illerde de şubesi bulunan ve giderek büyümekte ve güçlenmekte olan bir büyük dernektir.

Bu kadar önemli bir dernek olan TURAB’ın gücünü bugüne kadar tam olarak gösterdiğini ve yapabileceğini bütünüyle yaptığını söyleyemeyiz.

Çok zaman eleştirdiğim TURAB ‘ın şimdi yeni bir Başkanı var; son derece iyi niyetli ve kentimize ve ülkemize faydalı olup başarılı olma isteğinde ve hedefinde olduğunu biliyorum.

Şimdi önlerinde bir fırsat var: Genel Başkan Sn.Anar Esedli ile işbirliği içerisinde, iki ülke yararına bir büyük başarıya imza atabilirler.

Genel Başkan Sn.Esedli’nin  özellikle Mersin ve Adanalı, yani Çukurovalı işadamları ile işbirliği içinde olmak istemesi önemlidir.

Kendileri, yıllarca hep İstanbul ve Ankaralı işadamlarının Azerbaycan’da iş yaptığını ve artık Çukurovalı işadamlarının bu konuda önünün açılması gerektiğini söylüyor. İki kardeş ülke ilişkileri mutlak anlamda sorunsuzdur ve hemen her alanda büyük gelişmeler vaat ediyor. Bu bakımdan, Mersin ekonomisi açısından da atılacak sayısız adım vardır.  Yapılan görüşmelerin bu bağlamda verimli bir başlangıç olacağına inanıyorum.

Kardeş bir ülkeden bir siyasi parti Genel Başkanı’nın kentimize gelmesi ve iki ülke yararına ekonomi ve eğitim alanında işbirliğinin gelişmesine katkı vermeye çalışması çok değerlidir.

Ayrıca Kıbrıs’ın uluslararası alanda, özellikle Azerbaycan tarafından tanınması konusunda destekleri bizim için çok önemlidir.

Son yıllarda ülkemizin dış politikada çizdiği dinamik ve gelişkin vizyon açısından, Azerbaycan’la ilişkilerimiz özel bir değer taşımaktadır. Bu ilişkinin sayısız alanda gelişme potansiyeli vardır. Dolayısıyla, Kardeş Azerbaycan’da geleceği olan bir siyasetçinin özellikle Mersin’e dönük ilgileri dikkatle korunmalıdır.

Hem ülkemiz siyaseti, hem de kentimizin sosyo-ekonomik gelişimi bu konuda iç içedir. Mersin’deki karar  verici iradelerin konuyu sahiplenmeleri gerekir; ben de bu bağlamda atılan her adımı, Sn. Esedli’yle ilişki içinde  izlemeye çalışacağım.

Bu sevindirici tanışma, kurulan dostluk, gerçekleşen çok verimli sohbetler ve geleceğe dönük canlı umutlar yanında ;

Azerbaycan Yükseliş Partisi Genel Başkanı Anar Esedli’yi kentimizde görmekten çok mutlu olduk.  Kendilerine kentimiz adına teşekkür ederim ;Kardeş Azerbaycan halkının geleceğinde alacakları sorumluluklar için de başarılar dilerim.

HARUN ARSLAN…..17 Ağustos 2021