Akdeniz Opera Bale Kulübü olarak 4. AKOB Ulusal Öğrenci Oda Müziği Yarışması’nı düzenliyor olmaktan dolayı mutluyuz.

Ülkemizin konservatuvarlarından 17 oda müziği topluluğu, 45 genç sanatçı adayı yarışmaya katılmaktadır. Her yıl katılan topluluk ve sanatçı adayının artması heyecan veriyor.

Konservatuvarlarımızın verdikleri eğitimle müzisyenlerimizin nicel ve nitel olarak yükselmesi, ülkemizin müzik alanında ilerlediğinin bir göstergesidir. Sevindiricidir.    

Ülkemizin pek tanınmış bestecilerimizin, orkestra şeflerinin, virtüözlerinin davetimizi kabul ederek Mersin’e gelmesi ve yarışmanın seçici kurulunu oluşturması, etkinliğimize ciddiyet, ağırlık ve yüksek değer kazandırmaktadır.

Pek değerli seçici kurulun toplulukları değerlendirmeleri; en yetenekli, çalışkan, başarılı toplulukları seçmeleri, onlara dikkat çekmeleri, birçok sanatçı adayı öğrencimizin yolunu aydınlatacak, deneyim kazandıracak, özgüvenlerini yükseltecektir;  geleceklerine yeni pencereler açacaktır.

Bu ulusal yarışma, bir sanat ve müzik kenti olma yolunda hızla ilerleyen, sürekli yeni kurumlar, sanatçılar, oluşumlar, mekânlar kazanan Mersin’in uluslararası sanat, kültür, bilim şehri olmasına güç katacaktır.

Mersinliler, dünyayla buluşmak isteyen, binlerce yıldır gemilerin, ürünlerin, kültürlerin, uygarlıkların buluştuğu bir liman kentidir. Dünyaya gemiler gönderen, dünyadan gelen ürünleri Anadolu’ya, Orta Doğu’ya ileten bir kent halkı olma yanında, artık dünyaya sanatçı gönderen ve dünyanın sanatçılarını Mersin’e getiren, çağdaş talepleri yüksek bir kent halkıdır.

Son otuz yılda birçok sanatsal etkinlik gerçekleştiren, birçok sanat kurumunun kazanılmasına eşlik eden, üretken ve yaratıcı sanat gönüllüleri Mersin’in kimliğinin önemli parçası olmuştur. Çekmeceleri yeni atılım projeleri ile doludur. 

AKOB, başta Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Vahap Seçer olmak üzere, yerel yönetimlerden, odalardan, hayırsever kişi ve kurumlardan bulduğu destekle, gelecek yıl beşincisini düzenleyeceği yarışmayı uluslararası yapma cesaretini göstermektedir.

Dünyaya ve yeniliklere açık, dünyayla buluşmak isteyen; çağdaş, barışık, sanata gereksinim duyan Mersinliler, oda müziği yarışması ile, yeni bir sanat köprüsü daha kurmaktan, ülkemizin ve ulusların genç sanatçı adaylarını buluşturmaktan heyecan ve mutluluk duymaktadır.

Hoş geldiniz değerli konuklar, yarışmacılar. Yolunuz açık ve aydınlık olsun.  

Çabalarınız, tınılarınız, varlığınız mutluluğumuz olsun.

H. Fazıl Tütüner                                                                                                                                         AKOB Başkanı