Mersin’in en güzel zamanıdır bence sonbahar. Takvime inat denize girebilmek, şehirde başlayan koşturmaya eşlik etmek, sanat etkinliklerinin hızla başlaması için idealdir sonbahar…

Mersin belediyelerinin kendi bölgelerinde yaptıkları etkinlikler, Cumhuriyet konseriyle halkla bütünleşip, birlikte eğlenebilmenin, sanatın, sporun yaygınlaşmasına hizmet etmeleri; hayata renk katabilmesi çok önemlidir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, Gençlik Festivali-Cumhuriyet Konserleri her yıl daha büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Yenişehir Belediyesi’nin Mersin Rotary Kulübü’yle birlikte hazırladığı Sokak Sanatçıları Festivali ve Geleneksel 5. Caz Akşamı çok beğenildi.

Tarsus Belediyesi’nin “Müzikli Akşamlar” başlığı altında, yeni bir müzik oluşumunu başlattı; devamının gelmesini dilerim. Akdeniz Belediyesi ise Kültür Mahallesi esnafını canlandırmak için, Çamlıbel Sokak Festivali’ni bu yıl 3. kez düzenledi.

Toros Belediyesi panel, spor organizasyonları ve konserlerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken; Mezitli Belediyesi ise Kızkalesi Rotary Kulübü ile Cumhuriyet yürüyüşü düzenledi.

Mersin halkı ve belediyelerin, Cumhuriyeti sıkı sıkıya sahiplenmesi hepimizi fazlasıyla mutlu etti. Hepsine yürekten teşekkürlerimi sunarım.

CNR KİTAP FUARI

Bu yıl Mersin’de 7.’si düzenlenen CNR Kitap Fuarı’na ben de kitabım Sanat Hayattır ile ilk kez katıldım. Gelirinin tamamı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanan kitap vesilesiyle lisede öğrenim gören 12 kız çocuğuna burs sağlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Desteğini esirgemeyen Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer’e ve Kültür ve Basın Yayın Dairesine teşekkür ederim.

Mersin Devlet Opera Balesi

Mersin Devlet Opera Balesi Şen Dul operetinin ilk prömiyerini gerçekleştirdi; Çoksesli, Çokrenkli bu oyunu izlemenizi tavsiye ederim.

Cumhuriyetimizin 99. Senesinde çok anlamlı bir konser veren MDOB, sahne tasarımı, kostüm seçimi ve program seçimiyle çok özeldi. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Kasımda Antik Aryaları 7 kadın sanatçıdan dinlemek için şimdiden sabırsızlanıyorum…

Akdeniz Opera Bale Kulübü

AKOB’un bu yıl  3.sünü düzenlediği Genç Dinletiler, Mersin Konservatuarı ve HiltonSa Oteli’nin katkılarıyla ücretsiz olarak gerçekleşti. Cumhuriyet temalı dinletide, genç konservatuar öğrencileri ve onları hazırlayan öğretmenleri ayakta alkışlandı.

Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle…