Geçtiğimiz hafta MESİAD’ ın basın toplantısı haberinde Mersin Ana Konteyner Limanı’nın Mersin yerine Doğu Akdeniz Ana Konteyner limanı olarak Yumurtalık’a yapılacağını öğrendik.

Haber, MESİAD kent lobisinin sınıfta kaldığını ve üzgün olduklarını belirtiyor.

İlginç olan kimin sınıfta kaldığı…

Başta her projede öncü olduğu iddiasında bulunan (ve  bugüne kadar hiç birinin tamamlanmamış olduğu gerçeği ortada iken ) MESİAD sınıfta kalmıştır.

MESİAD’ ın dışında ise MTSO sınıfta kalmıştır.

Daha ?

Bugüne kadar kentte bir varlığını ve yararını göremediğimiz özellikle konu ile doğrudan ilgili olan MDTO (Mersin Deniz Ticaret Odası) sınıfta kalmıştır.

Her şeye rağmen MESİAD’ ın ilk kez başarısızlığını açıklaması da bir gelişmedir.

Sınıfta kalmaya başka bazı STK’ ları ve kent dinamiklerini de dahil etseler de, kendi beyanları ortadadır: Sınıfta kalan başta yukarıda saydığım üç oluşumdur.

*                     *                     *

Bu olayın ardından kentimize özgü gelişmelere bir göz atalım:

Bir CHP Milletvekili konuyu eleştirerek “Ana Konteyner Limanının Mersin’den Kaçırılması Mersin’e İhanettir” diyor.

Biz tam yatırıma dönüşeceği zamanı beklerken, şimdi Mersin’den kaçırılıyor. Mersin için biçilmiş kaftan olan bu projenin Mersin’den kaçırılması Mersin’e ihanettir. Eğer biz Mavi Vatan’a sahip çıkacaksak, eğer biz ağır tonajlı konteyner gemilerinin bizim limanlarımızda daha fazla taşıma yapmasını istiyorsak tüm hazırlıkları yapılmış Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanını yapmamız gerekir” diyor.

Başka bir CHP Milletvekili “Neden Mersin’e yatırım yapmıyorsunuz? Mersinliler ile alıp veremediğiniz nedir? Söz konusu limanın Yumurtalık’a aktarılmasının gerekçeleri nelerdir? Lütfen yetkililer çıkıp bunu açıklasınlar.” İfadesini kullanıyor.

Bu açıklamanın arkasından bir MHP Mersin Milletvekili “Ana Konteyner Limanı’nın Mersin’den alınacağı haberinin haksız ve mesnetsiz olduğunu, siyasi rant devşirmekten başka bir anlam taşımadığını “belirtiyor ve

Mersin’e yapılması planlanan Ana Konteyner Limanı projesinin, 9 ve 10. Kalkınma planlarında açıkça belirtildiğini söylüyor.

Arkasından bir Ak Parti Milletvekili “bu projenin iptal edilmediğini, devam ettiğini ve Mersin’e değer katacağını “iddia ediyor ve Mersin’ en önemli yatırımlardan birini kazandırdıklarını söylüyor; Konteyner Limanı etüt proje çalışmalarının devam ettiğini belirtiyor.

*        *       *

Sonuç olarak MESİAD Başkanı ve CHP Milletvekilleri Ana Konteyner Limanı’nın Mersin’den alındığını iddia ediyorlar.

Bir MHP ve bir Ak Parti Milletvekili ise bunun doğru olmadığını Mersin’e yapılacak Ana Konteyner Limanı projesi çalışmalarının devam ettiğini iddia ediyorlar.

Sonuçta bu iki iddiadan birinin doğru çıktığını göreceğiz.

Ama gerçek şu ki, sınıfta kalan Milletvekilleri, STK’ ları, kent dinamikleri ile tüm Mersin’dir.

Aralarında iletişim olmayan yerel kent dinamikleri ve Milletvekilleri de sınıfta kalmıştır.

Sahipsiz kent Mersin’in bir lobisinin olmadığı, bu günkü kent aktörleri ile de gelecekte bir kent lobisinin olamayacağı acı gerçeğini artık görmemiz gerek.

HARUN ARSLAN…..23 Eylül 2022