ITER. İlk dört Rus gyrotron kompleksi, uluslararası termonükleer reaktör ITER’in inşa sahasına gönderildi. Gyrotronlar, ek plazma ısıtma ve akım üretimi için kullanılan cihazlar olma özelliğini taşıyor. Rus ITER Ajansı Başkanı Anatoly Krasilnikov konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu kompleks sistemler olmadan reaktörde ilk plazmayı elde etmek imkansızdır. ITER’nin gynotronlar olmadan çalışması mümkün değildir. Bu, uzun yıllara dayanan özenli bir çalışmanın meyvesidir.” Rusya, ITER için toplamda 24 gyrotronun 8’ini üretecek ve tedarik edecek.

Yakıt. Rosatom ve Özbekistan Bilimler Akademisi Nükleer Fizik Enstitüsü, VVR-SM araştırma reaktörü için modifiye nükleer yakıt tedariki sağlamak amacıyla bir sözleşme imzaladı. Yoğun uranyum ve silisit uranyum yakıtları, standart yakıt düzeneklerinden daha iyi performans gösterme niteliği taşıyor. Daha yüksek uranyum konsantrasyonu nedeniyle, yakıtın reaktöre yüklendiği andan boşaltıldığı ana kadar geçen sürede orantılı bir artış sağlanabiliyor. Yakıt teslimatları 2022 ve 2023’te yapılacak.

Rüzgâr Gücü. Rosatom, Rusya’nın güneyinde yer alan Kuzminskaya Rüzgâr Çiftliği’ndeki rüzgâr enerjisi santrallerinin kurulumuna başladı. Çiftlik, her biri 2,5 MW kapasiteli 64 rüzgâr türbinine ev sahipliği yapacak. Ortalama yıllık üretiminin 378 milyon kWh olması planlanıyor. Şu anda bölgede, 210 MW kapasiteye sahip Kochubeevskaya rüzgâr çiftliği, 60 MW kapasiteli Karmalinovskaya rüzgâr çiftliği, 120 MW kapasiteli Bondarevskaya rüzgâr çiftliği ve 60 MW kapasiteye sahip Medvezhenskaya rüzgâr çiftliği olmak üzere dört rüzgâr çiftliği faaliyet gösteriyor. 60 MW kapasiteli Berestovskaya rüzgâr çiftliği ve 95 MW kapasiteye sahip Trunovskaya rüzgâr çiftliğinin tüm inşaat ve montaj çalışmaları tamamlandı.